NORTON – rok 1907

Výrobce: Norton Manufacturing Co., Birmingham, Anglia

Mezinárodní pohárové motocyklové závody – Mezinárodní motocyklový pohár (pak neoficiální mistrovství světa) - proběhlo v letech 1904 i 1905 ve francouzském městě Dourdan. Tato událost povzbudila anglické aktivisty, který na setkání v redakci The Motor Cycle v Londýně (w 1906 rok) rozhodl uspořádat podobný velký motocyklový závod na anglické půdě. Tehdejší předpisy však omezovaly maximální rychlost motorových vozidel jedoucích po silnicích Anglie na 32 km / h. Bylo proto horečně hledáno řešení tohoto problému. Po rozhovorech s úřady ostrova Man získali členové klubu Auto Cycle Club povolení organizovat závody na trase 24 km. Tímto způsobem byly zahájeny nejpopulárnější závody na světě, známá jako Turistická trofej, označované motocyklisty se zkratkou TT, kde značka Norton oslavila svá největší vítězství a úspěchy.

V prvním závodě, w 1907 rok, vyhrál (ve všech kategoriích) Rembrandt Fowler na motocyklu Norton. Byl speciálně připraven pro závody, masivní stroj se dvěma válci, čtyřtaktní motor Peugeot typu V., kapacity 726 cm3 a téměř výkon 3,7 kW (5 KM). Sací ventily této pohonné jednotky fungovaly automaticky, výfukové ventily byly ovládány táhly. Motocykl neměl převodovku, a pohon zadních kol nesl pás. Směs ve válcích byla zapálena magnetem. Jednoduchý trubkový rám, typ kola, byl vybaven předním odpružením s výkyvnou vidlicí. Ruční bloková brzda působila pouze na přední kolo. Motocykl vyvíjel rychlost 100 km / h. Fowler dosáhl mírné rychlosti přes drsný hornatý terén ostrova Man 58 km / h s nejrychlejším překonaným kolem 69 km / h (tento jezdec byl jednou z nejzajímavějších postav legendárních závodů TT, ačkoli to bylo jeho první a poslední vítězství; pozdějších soutěží se účastnil pouze jako divák, pravidelně, až do své smrti v 1966 rok - ve věku 85 let).

I přes úspěchy v Tourist Trophy se Norton vzdává zastaralého vysokozdvižného vozíku Peugeot, dvouválcový motor a vyvíjí nový – jednoválcový se spodním časováním ventilů. Tahle nová, Vynikající pohonná jednotka umožnila motocyklům Norton udržet si první místo v soutěži o Tourist Trophy.