Fiat 126p

fiat126pWiększość Polaków swoją przygodę z motoryzacją zaczynała (i wielu jeszcze zacznie!) od Malucha. Mimo że jest ciasny, dużo pali i brak mu dynamiki.
Przyczyna powodzenie Malucha jest bardzo prozaiczna: koszty. Tani w zakupie nie ma sobie równych również w późniejszej eksploatacji. Na sprawny samochód z końca lat 80. wystarczy 1,5-2 tys. zł. Malutki silniczek zapewnia najniższe stawki ubezpieczenia OC. Co prawda odnosząc spalanie (średnio około 6,5 1/100 km) do osiągów i komfortu nie nożna nazwać go oszczędnym, ale koszt paliwa nie jest rujnujący. I jeszcze niezmiernie ważne – części. Obok stosunkowo tanich oryginalnych kupić można wyroby rzemieślnicze. To właśnie powody, dla których pierwsze kilometry za kółkiem większość Polaków pokonywała Fiatem 126p, w końcu produkcji uznanym oficjalnie za Malucha.
Maluch nie uczestniczył w żadnym chyba crash-teście. I dobrze, bo ujawniłby on kiepskie przygotowanie tego auta do spotkania z twardą przeszkodą. Nadwozie jest przykładem wyjątkowej niegospodarności. Wewnątrz z trudem zmieszczą się cztery nie za duże osoby, a bagażnik ma pojemność zaledwie 100 I. Duży hałas i brak jakiegokolwiek wyposażenia raczej nie poprawiają komfortu. Wady mogą być jednak zaletami: autem łatwo manewrować, a parkowanie to niemal przyjemność.
Mały silniczek, mimo niskiej masy własnej pojazdu, niezbyt ochoczo zabiera się do pracy. Może to i dobrze, bo bębnowe hamulce i niezbyt nowoczesne zawieszenie nie poradziłoby sobie z większymi szybkościami. Prostota konstrukcji umożliwia łatwe naprawy – silnik może wyjąć jedna osoba w kilkanaście minut. Jednak aby Maluch służył bezawaryjnie, należy mu poświęcać wiele uwagi. Z racji wieku tyle mu się chyba jednak należy.

Dane techniczne
Nadwozia: 2-drzw. wym. 3109/
1377/1335 mm, masa wł. od 600 kg, ład. od 320 kg; poj. bagaż. 1001. Silniki: benzynowe, 2-cylindrowe 0HV, gaźnikowe, 2 zawory na cyl., chłodzone powietrzem: 0.6/23 KM, 40 Nm; 0.65/24 KM, 43 Nm. Podwozie: napęd na oś tylną, skrzynia 4-biegowa manualna; zawieszenie niezależne: przód poprzeczny resor piórowy, górny wahacz poprzeczny, tył wahacze skośne; hamulce bębnowe.

►    Usterki
• korozja nadwozia i elementów podwozia • awarie silnika: gaźnika, aparatu zapł., pompy paliwa • usterki instalacji elektrycznej • niska trwałość całego podwozia • wycieki oleju

Ceny części w zł
reflektor    47
błotnik przedni    58
sprzęgło kompletne    212
szczęki hamulcowe (przód) 35 szyba drzwi przednich    26
napęd rozrządu    56

►    Podsumowanie

Mimo że już nie produkowany, długo pozostanie najpopularniejszym autem na polskich drogach. W kategorii kosztów jest nie do pobicia. I gdy grają one istotną rolę, nie ma znaczenia brak komfortu, ciasne wnętrze i brak dynamiki. Przy odpowiedniej dbałości odwdzięczy się bezawaryjnością.  Bardzo niskie koszty. Łatwe manewrowanie . Niska trwałość