Angielska firma motocykli Ariel

Angielska firma motocykli Ariel

Angielska firma motocykli Ariel jest zaliczana do grupy najstarszych producentów motocykli, bowiem produkcję trójkołowych motocykli z silnikiem De Dion-Bouton rozpoczęła już w 1898 roku. Właścicielami firmy była rodzina Sangsterów, która odznaczała się bardziej zdolnościami handlowymi, niż technicznymi czy sportowymi ambicjami. W 1902 roku w programie produkcyjnym Ariela pojawiły się po raz pierwszy motocykle dwukołowe, najpierw z silnikiem o mocy 2,6 kW (3,5 KM), znanej firmy White & Poppe z Coventry, a w dwa lata później z silnikiem produkowanym na licencji — we własnym zakładzie.

Przed pierwszą wojną światową firma Ariel oferowała motocykle z dwusuwowym silnikiem o pojemności skokowej 348 cm3, czterosuwowym — o pojemności 498 cm3 oraz 670 cm3, z rozrządem dolnozaworowym. Wkrótce na liście pojazdów oferowanych do sprzedaży zjawił się pojazd z silnikiem 250 cm3 marki Blackburn oraz ciężkie motocykle, wyposażone w dwucylindrowe jednostki napędowe 796 cm3 i 994 cm3, szwajcarskiej firmy MAG.

W roku 1926 dyrektorem został Jack Sangster, syn założyciela firmy, który uświadomił sobie w porę, że Ariele są wprawdzie solidnymi motocyklami, mającymi dobre silniki, ale brak im awangardowych rozwiązań i cech indywidualnych warunkujących powodzenie. Zatrudnił więc nowych ludzi, którzy mieli decydować o dalszym rozwoju i charakterze motocykli. Byli to Wiktor Mole, dyrektor handlowy, Vale Page, świetny konstruktor z firmy JAP, a przede wszystkim Edward Turner – główny konstruktor. Wyniki ich pracy zaprezentowano na wystawie Olympia Show w 1926 roku w Londynie, gdzie firma Ariel wystawiła dwa nowe modele: 550 z rozrządem dolnozaworowym i 500 z rozrządem górnozaworowym OHV. Motocykle te cieszące się olbrzymim zainteresowaniem miały dobre przednie zawieszenie trapezowe, wytrzymałą podwójną ramę i nowoczesny silnik, chociaż umieszczony oddzielnie od skrzyni biegów — w typowy wówczas sposób. Duża jak na owe czasy moc silnika 10,3 kW (14 KM) umożliwiała osiąganie maksymalnej prędkości do 150 km/h. O nadzwyczajnej popularności tych modeli świadczy wielkość produkcji, która w 1929 roku przekraczała 1000 sztuk tygodniowo.

Pierwsze Ariele z czterocylindrowymi silnikami o pojemności skokowej 500 cm3 i 600 cm3 z rozrządem górnozaworowym OHC powstały w 1930 roku. Silniki tych motocykli wyróżniały się niespotykaną w świecie konstrukcją – 4 cylindry ustawione w dwóch rzędach i dwa wały korbowe sprzężone ze sobą kołami zębatymi. Wkrótce do tych unikalnych konstrukcji dołączyły modele z rozrządem górnozaworowym OHV, o pojemności skokowej 350 cm3, 650 cm3 i 1000 cm3.

W 1936 roku Jack Sangster zakupił firmę Triumph w Coventry, której kierownictwo powierzył Edwardowi Turnerowi. W tym czasie Ariele, oprócz powodzenia handlowego osiągały również sukcesy sportowe, zwłaszcza w wyścigach typu Trial.

W 1970 roku firmę Ariel pochłonął koncern BSA, w ramach którego . powierzono jej produkcję motocykli dwusuwowych oraz małego trójkołowca z silnikiem Laura. W tym samym roku marka Ariel, tworząca swego czasu historię angielskiej motoryzacji, przestała istnieć.