BMW  R 32 – rok 1923

BMW  R 32 – rok 1923

Producent: Bayerische Motoren Werke GmbH, Monachium, Niemcy

Po okresie prób i eksperymentów pierwszy dojrzały konstrukcyjnie motocykl BMW przedstawiono na paryskim Salonie Samochodowym w 1923 roku. Był to model R 32, zaprojektowany przez dyplomowanego inżyniera Maxa Fritza, głównego konstruktora firmy. Pojazd ten zapoczątkował serię popularnych motocykli z silnikami typu boxer.

BMW R 32 miał silnik czterosuwowy, dolnozaworowy, ułożony poprzecznie w stosunku do wzdłużnej osi pojazdu. Średnica cylindra i skok tłoka były równe i wynosiły po 68 mm. Pojemność skokowa silnika osiągała 493 cm3 a moc 6,3 kW (8,5 KM) przy 3300 obr/min. Silnik wyposażony w sprzęgło suche, jednotarczowe, był zblokowany ze skrzynią biegów o trzech przełożeniach, sterowaną ręcznie. Napęd na tylne koło był przenoszony za pomocą wału z przegubami. Prądu do instalacji zapłonowej i oświetleniowej dostarczała prądnica-iskrownik firmy Bosch. Pojazd miał podwójną ramę rurową i „miękkie” przednie zawieszenie — widelec z krótkimi wahaczami wleczonymi, resorowany na ćwierćeliptycznym resorze piórowym.

Już na pierwszy rzut oka motocykl sprawiał wrażenie solidnej i poprawnie zaprojektowanej konstrukcji. Obudowane, „gładkie” mechanizmy, „trójkątny” zbiornik paliwa dostosowany do kształtu ramy, szerokie aluminiowe podnóżki, wygodna kierownica i dobre siodło to tylko niektóre pozytywne, zewnętrzne cechy. Na uwagę’ zasługiwała duża na owe czasy prędkość maksymalna (100 km/h) tego, turystycznego przecież, pojazdu. Motocykl nie należał jednak do najtańszych — jego cena wynosiła 2200 marek.

Podstawowym rozwiązaniom konstrukcyjnym BMW R 32 (dwucylindrowy silnik boxer, napęd wałem z przegubami) firma pozostała wierna do dzisiaj.