BMW R 42 – rok 1926

BMW R 42 – rok 1926

Producent: Bayerische Motoren Werke AG, Monachium, Niemcy

Pierwszy seryjnie wytwarzany motocykl R 32 — z niebiesko-białym znakiem śmigła na emblemacie fabrycznym — został, po czterech latach produkcji (w 1926 roku), zastąpiony udoskonalonym i silniejszym typem BMW R 42. Nowy motocykl zachował ogólną koncepcję konstrukcyjną poprzedniego modelu, tj. poprzeczne ustawienie silnika typu boxer, przeniesienie napędu na tylne koło za pomocą wału z przegubami oraz podwójną rurową ramę.

Biuro konstrukcyjne monachijskiej wytwórni dokonało jednak w BMW R 42 kilku istotnych ulepszeń. Motocykl miał już silnik ze zdejmowanymi głowicami cylindrów i nowym systemem zasysania powietrza (powietrze było teraz zasysane z przestrzeni wokół koła zamachowego, które jednocześnie służyło jako filtr wirowy). Klockowy hamulec został zastąpiony nożnym, działającym na wał z przegubami Cardana. Silnik z rozrządem dolnozaworowym (o średnicy cylindra równej skokowi tłoka – 68 mm) miał nie zmienioną pojemność skokową 493 cm3. Moc wzrosła jednak do 9 kW (12 KM) przy 3400 obr/min. Zblokowanie silnika z ciernym sprzęgłem tarczowym, połączonym z kołem zamachowym i trzystopniową skrzynią biegów powodowało nadzwyczaj spokojną pracę silnika. Instalacje: zapłonowa (typu iskrownikowego) oraz oświetleniowa pochodziły z firmy Bosch. Graniasty zbiornik paliwa, dostosowany do podwójnej rurowej ramy, wygodne aluminiowe podnóżki i obudowane wszystkie-mechanizmy były typowe dla tego motocykla. Zawieszenie przednie z widelcem i krótkimi wahaczami wleczonymi było resorowane za pomocą resoru piórowego. Koło tylne – zawieszone sztywno. Oprócz hamulca na wale napędowym był jeszcze jeden (szczękowy, sterowany ręcznie), który działał na przednie koło.

Motocykl miał masę własną 126 kg i rozwijał maksymalną prędkość 100 km/h. Zużycie paliwa zawierało się w granicach 3,5-4,5 litra na 100 km. Model R 42 był produkowany do 1928 roku, w którym zastąpił go model BMW R 52 z silnikiem długoskokowym, po raz pierwszy zastosowanym w pojazdach tej firmy.