BROUGH SUPERIOR SS 100 – rok 1925

BROUGH SUPERIOR SS 100 – rok 1925

Producent: George Brough, Basford, Nottingham, Anglia

Wśród marek motocyklowych można również znaleźć pojazd – synonim dobrej roboty – odpowiadający, w samochodowym pojęciu, Rolls-Royce’owi. Specjaliści są zgodni co do tego, że tytuł ten przysługuje angielskiej marce Brough Superior.

Producentem tych znakomitych maszyn był George Brough, świetny technik i jednocześnie dobry zawodnik motocyklowy. Swą działalność rozpoczął w 1921 roku, w małym warsztacie w Nottingham. Postanowił produkować pojazdy niezawodne, o dobrych osiągach – bez względu na koszty. Tak więc, montował do swoich motocykli wszystko to, co uważał za najlepsze (np. silniki 600—1000 cm3 firm: JAP, Matchless i Motosacoche).

Do popularności marki przyczyniły się także wyczyny sportowe jej właściciela i zawodnika w jednej osobie. G. Brough, jako pierwszy motocyklista na święcie, przekroczył w 1912 roku, na legendarnym torze Brooklands (na swoim modelu SS 80) granicę prędkości 100 mil/h —160 km/h. Od 1924 roku, kiedy na rynku pojawił się silniejszy model SS 100 z silnikiem marki JAP o pojemności skokowej 1000 cm3, każdy motocykl opuszczający bramę fabryczną otrzymywał gwarancję, że osiąga prędkość 100 mil/h.

Na zamieszczonej ilustracji pokazano motocykl, na którym w roku 1924 Le Vack, na torze w Arpajone we Francji, pobił rekord świata uzyskując prędkość 191,59 km/h. Pojazd ten był wyposażony w czterosuwowy, dwucylindrowy, widlasty silnik firmy JAP. Pojemność skokowa tej jednostki napędowej wynosiła 995,2 cm3 a moc około 36,8 kW (50 KM). Trzystopniowa skrzynia biegów była oddzielona od silnika. Prosta rurowa rama, otwarta w części dolnej, miała resorowany widelec przedni typu Castle, wyposażony w cierny amortyzator. Tylne koło było zawieszone na resorach piórowych. Hamulec mechaniczny działał tylko na koło tylne.

Ostatni egzemplarz Brough Superiora wyprodukowano w 1940 roku. Od tego czasu motocykle tej marki stały się przedmiotem gorączkowych poszukiwań zbieraczy weteranów.