GRIFFON – rok 1902

GRIFFON – rok 1902

Producent: Ets. Griffon, Courbevoie, Seine, Francja

Wśród wielu francuskich producentów motocykli, którzy na początku naszego wieku wytyczali kierunek rozwoju tej nowej gałęzi przemysłowej (jak Peugeot, Clement, Bruneau, Bailleul, Fournier, Gobron, Werner i inni) poważne miejsce zajmuje popularna marka Griffon, znana również w sporcie motocyklowym.

Firma, założona w 1902 roku, produkująca popularne motocykle z silnikami marki Zedel o różnej mocy, wyspecjalizowała się również w produkcji motocykli sportowych, wyścigowych i do jazd rekordowych. Do tej ostatniej grupy zalicza się przedstawiony na ilustracji model z pierwszego roku działalności wytwórni. Motocykl ten został specjalnie skonstruowany do ustanowienia rekordu prędkości na odcinku jednego kilometra, z tzw. startu stojącego. Jednostka napędowa tego modelu pochodziła ze szwajcarskiej firmy Zedel. Był to chłodzony powietrzem widlasty, dwucylindrowy silnik o mocy 3,7 kW (5,5 KM). Motocykl nie miał sprzęgła ani skrzyni biegów. Siła napędowa była przenoszona za pośrednictwem pasa klinowego wprost na koło pasowe tylnego koła. Prosta rama rurowa miała wzmocniony przedni widelec. Hamulce działały tylko na tylne koło. Podczas próby we francuskim mieście Dourdan pojazd ten osiągnął fantastyczny wynik – przeciętną prędkość 105 km/h. Rekord ten utrzymał się przez dwa lata (pobił go dopiero Maurice Fournier na swoim motocyklu z dwucylindrowym silnikiem dwusuwowym Bucheta o pojemności skokowej 2340 cm3 i nadzwyczajnej, jak na ówczesne czasy, mocy — 16,2 kW — uzyskując prędkość maksymalną 120 km/h).

Marka Griffon, którą w dwudziestych latach przejęła firma Peugeot, zaprezentowała swoje motocykle po raz ostatni w trzydziestych latach naszego stulecia.