HUSQVARNA 50 B – rok 1930

HUSQVARNA 50 B – rok 1930

Producent: Husqvarna Vapenfabriks AB, Husqvarna, Szwecja

Marka Husqvarna od pierwszych lat swego istnienia była związana ze sportem motocyklowym. Ambitny dyrektor firmy, Gustaw Tham, pragnął, aby jego motocykle dorównywały najsłynniejszym angielskim markom, takim jak Norton czy AJS. W tym celu zatrudnił w 1928 roku inżyniera Folke Mannersteda i powierzył mu skonstruowanie motocykli wyścigowych. Jednocześnie założył zespół zawodników fabrycznych.

Na wyścigi o Wielką Nagrodę Szwecji, które odbywały się w 1930 roku w Saxtorps, Mannersted zaprojektował cztery różne motocykle. Dwucylindrowy, z silnikiem Husqvarny o pojemności 500 cm3, dwa jednocylindrowe z silnikami marki JAP o pojemności 500 cm3 i jedną dwieście pięćdziesiątkę, także z silnikiem JAP. Najlepsze wyniki w wyścigach uzyskał Yngve Eriksson, który na modelu 500— dwucylindrowym zajął trzecie miejsce. Model 500 przyniósł ponadto Husqvarnie około 180 zwycięstw w krajowych wyścigach, nie miał jednak szczęścia w konkurencji międzynarodowej. Główną przyczyną była awaryjność zaworów wydechowych. Dlatego zespół fabryczny startował na motocyklach z silnikami JAP, które wprawdzie miały mniejszą moc, ale wyróżniały się wysoką niezawodnością.

Pokazany na ilustracji Husqvarna 50 B Special Racer z jednocylindrowym silnikiem górnozaworowym OHC marki JAP o pojemności 494 cm3 osiągał moc 22,8 kW (31 KM) przy 6000 obr/min. Trzystopniowa skrzynia biegów była oddzielona od silnika. Prosta rama rurowa miała resorowane koło przednie, koło tylne było osadzone „na sztywno”. Szczękowe hamulce na obydwu kołach działały niezawodnie, nawet przy maksymalnej prędkości, wynoszącej 160 km/h.

W 1932 roku Husqvarna przygotowała nowy model wyścigowy, z silnikiem dwucylindrowym. Na tym motocyklu zawodnicy: Kalen, Sunnquist i Woods przysporzyli firmie sławy na wyścigach w Szwecji, Norwegii i Finlandii w latach 1932,1933 i po raz ostatni w 1935 roku.