Husqvarna producent motocykli

Husqvarna producent motocykli

Szwedzka renomowana firma zbrojeniowa Husqvarna podjęła produkcję motocykli w 1903 roku. Jej pierwsze pojazdy wyposażone były w silniki importowane: belgijskie marki FN o mocy 0,5 kW (0,75 KM) oraz widlaste dwucylindrowe szwajcarskiej firmy motocyklowej Moto Reve. Po pierwszej wojnie światowej motocykle z Husqvarny miały jednostki napędowe rodzimej produkcji.

Pierwszym w pełni własnym modelem był motocykl z 1919 roku z dwucylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 546 cm3 i mocy 3,7 kW (5 KM), z trzystopniową skrzynią biegów.

Warunki klimatyczne i charakter szwedzkiego krajobrazu predestynowały ten kraj do rozpowszechnienia takich rodzajów sportów jak motocross i wyścigi torowe na lodzie. Rozwój produkcji w Husqvarnie ustawiono więc pod tym kątem i wkrótce motocykle tej firmy zyskały dobrą opinię wśród zwolenników sportów motocyklowych. Światowy rozgłos przyniosły firmie wyczynowe motocykle z silnikami o pojemności skokowej 498 cm3, pochodzące z biura konstrukcyjnego Carla Heimdala i udoskonalone przez inżyniera Folke Mannerstedta. W motocyklach Husqvarna zastosowano dwucylindrowe silniki widlaste z rozrządem górnozaworowym OHV. Dzięki tym silnym, a przy tym prostym maszynom i znakomitym zawodnikom jak Stanley Woods, Gunnar Kalen oraz Ragnar Sunnqvist, Husqvarna osiągnęła liczne zwycięstwa w wyścigach o Grand Prix Szwecji i w wielu innych zawodach w Finlandii i Norwegii organizowanych w latach trzydziestych.

Po raz ostatni przed wojną firma ta uczestniczyła w zawodach szybkościowych w 1935 roku. Startował w nich model TT (z 1932 r.), wyposażony w dwucylindrowy silnik widlasty, o pojemności skokowej 498 cm3 rozwijający moc 32,4 kW (44 KM) przy 6800 obr/min. Motocykl ten, prowadzony przez słynnego Stanleya Woodsa osiągnął maksymalną prędkość 195 km/h. Woods wywalczył dla marki Husqvarna czwarte zwycięstwo w Grand Prix Szwecji.

Po drugiej wojnie światowej wytwórnia przestawiła się na produkcję wysokiej jakości silników dwusuwowych o pojemnościach 125 – 500 cm3, które są zaliczane do grupy najlepszych na świecie jednostek napędowych do motocykli crossowych.