LAURIN & KLEMENT SLAVIA CC – rok 1903

LAURIN & KLEMENT SLAVIA CC – rok 1903

Producent: Vaclav Laurin & Vaclav Klement, Tovarna na motocykly, Mlada Boleslav, Austro-Węgry

Po wyścigach Paryż—Wiedeń w 1902 roku, kiedy z 11 francuskich motocykli i 3 motocykli Laurin & Klement, do celu dotarty tylko cztery, wśród nich dwa Laurin-Klementy, wzrosło zainteresowanie czeskimi motocyklami. Fabryka powiększyła trzykrotnie swoją powierzchnię produkcyjną. Powstały nowe oddziały fabryczne, takie jak montownia silników, montownia nadwozi i kuźnia.

W 1903 roku oprócz produkowanych modeli BZP z silnikami o mocy 1,8 kW (2,5 KM), L — o mocy 2 kW (2,75 KM) i LW (chłodzonych wodą) — 2,2 kW (3 KM) firma przedstawiła również model CC. Był to pojazd turystyczny, wyposażony w chłodzony powietrzem widlasty silnik dwucylindrowy, o pojemności skokowej 615 cm3 i mocy 2,2 kW (3 KM). Motocykl miał iskrownikową instalację zapłonową. Do smarowania silnika służyła pompa ręczna. Napęd na tylne koło, wyposażone w hamulec taśmowy, był przenoszony bezpośrednio (bez sprzęgła i skrzyni biegów) za pomocą skórzanego pasa. Resorowane było tylko przednie koło. Motocykl ważył 65 kg i rozwijał maksymalną prędkość 65 km/h. Przeciętne zużycie paliwa wynosiło około 5 litrów na 100 km. W latach 1903—1908, w których produkowano ten model CC, jego cena wynosiła 1200 koron czeskich.

Kolejne lata w historii firmy były nieustanną kontynuacją sukcesów sportowych i handlowych. Motocykle marki Laurin & Klement otrzymały złoty medal na wystawie w Pradze. Dalsze medale i dyplomy pochodziły z Austriackiego Automobilklubu, z Mediolanu i z Londynu. W osiemdziesięciu pięciu wyścigach, w których uczestniczyły pojazdy tej marki, zdobyto 68 pierwszych nagród. Roczna produkcja motocykli osiągnęła wtedy dwa tysiące.

Od 1905 roku obniżała się produkcja motocykli, ponieważ kierownictwo firmy skierowało swoje zainteresowania na bardziej intratny wyrób — samochód. Ostatni motocykl opuścił hale fabryki w 1912 roku.