MARS – rok 1920

MARS – rok 1920

Producent: Mars-Werke AG, Norymberga-Doos, Niemcy

Norymberska firma Mars-Werke AG, zajmowała się produkcją motocykli już od 1903 roku. W pierwszych modelach montowała znane szwajcarskie silniki marki Zedel, a także niemieckiej firmy Fafnir.

Po pierwszej wojnie światowej Mars zaprezentował kilka godnych uwagi konstrukcji motocyklowych, które jednak, prawdopodobnie z uwagi na swoją wyjątkowość, nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Jednym z nich był model z 1920 roku, skonstruowany przez inż. Franzenberga, znany wśród swoich zwolenników jako „Der weisse Mars” – biały Mars.

Ten masywny motocykl o skrzynkowej ramie ze stalowej blachy i zawieszeniem przednim z krótkimi wahaczami (resorowanymi sprężyną umieszczoną w teleskopowej osłonie) miał również szerokie ochraniacze nóg. Jednostką napędową pojazdu był silnik firmy Maybach (znanej ze swoich silników lotniczych), dwucylindrowy boxer, dolnozaworowy, o pojemności skokowej 956 cm3 i mocy 5,4 kW (7,3 KM). Do uruchamiania silnika służyła korba rozruchowa. Zapłon mieszanki następował dzięki iskrownikowi Boscha. Motocykl miał początkowo skrzynię biegów o dwóch przełożeniach, następnie także trzy- i czterostopniową. Hamulec szczękowy umieszczony na tzw. koszu sprzęgła działał na tylne koło za pośrednictwem przekładni napędowej.

Motocykl rozwijał maksymalną prędkość 80 km/h. Pojazdy te (malowane tylko w kolorze białym) produkowano do 1926 roku.

Niepowodzenia handlowe spowodowały, że w roku 1924 wytwórnię Mars przejęła spółka Johann & Karl Muller. W tym czasie firma produkowała jeszcze wiele modeli z silnikami jednocylindrowymi pochodzącymi z różnych wytwórni, jak MAG, Strumey-Archer, JAP lub Villiers. W trzydziestych latach ofertę powiększono o małe motocykle z silnikami Sachs (o pojemności skokowej 73 i 98 cm3). W okresie od 1925 do 1932 roku motocykle Mars były sprzedawane (przejściowo) pod oznaczeniem MA.

Ostatni motocykl Mars został wyprodukowany w 1957 roku.