MATCHLESS TT – rok 1914

MATCHLESS TT – rok 1914

Producent: H. Collier & Sons Ltd., Londyn, Anglia

Zwycięstwo Charlesa Colliera na motocyklu własnej produkcji w wyścigach Tourist Trophy w 1907 roku było początkiem serii sukcesów, których autorami byli najczęściej Charles i Harry Collier. Pojazdy tej firmy (która w 1907 roku została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) wygrały Tourist Trophy w swojej kategorii również w 1909 i w 1910 roku, a ponadto były kilkakrotnie wpisywane na listę rekordów prędkości. Matchless był pierwszym angielskim motocyklem, który w 1907 roku przekroczył prędkość 50 mil na godzinę (80 km/h). W rok później poprawił ten wynik na 112 km/h, by w roku 1910 ustanowić światowy rekord na jedną milę prędkością 90 mil/h (145 km/h).

Motocykle Matchless były wyposażane w silniki marki De Dion, MMC, JAP i MAG. Przedstawiony na ilustracji model TT, produkowany w niewielkich ilościach specjalnie do wyścigów Tourist Trophy, miał jednostkę napędową szwajcarskiej firmy MAG. Był to widlasty silnik dwucylindrowy o pojemności 496 cm3 i mocy 2,6 kW (3,5 KM). Zawory umieszczone w głowicy cylindrów były sterowane drążkami popychacza. Pierwsze modele miały trzystopniową skrzynię biegów typu Armstrong, umieszczoną w piaście tylnego koła oraz pasową przekładnię. Ten stosunkowo skomplikowany mechanizm był dość zawodny, toteż niebawem zastąpiono go samodzielną dwustopniową skrzynią biegów marki Enfield (z ręcznym sterowaniem), wprowadzając jednocześnie oddzielne sprzęgło i łańcuchową przekładnię. W tym wykonaniu z gaźnikiem znakomitej firmy Amal, model TT rozwijał prędkość 105 km/h. Motocykl ten miał dwa hamulce klockowe, działające z przodu na obręcz koła a z tyłu na koło pasowe.

Po pierwszej wojnie światowej pojawiły się motocykle Matchless także z silnikami tej firmy (o pojemności skokowej 347 cm3), które od 1923 roku miały rozrząd górnozaworowy (OHC).

W latach trzydziestych firma już nie tylko nie zakupywała silników u innych producentów, ale sama dostarczała swoje jednostki napędowe takim renomowanym firmom jak Coventry-Eagle, Brough Superior, Morgan, Calthorpe i inne.