MILLET – rok 1892

MILLET – rok 1892

Producent: Felix Millet, Paryż, Francja

W dniu 11 czerwca 1895 roku na starcie wyścigu samochodów na trasie Paryż-Bordeaux-Paryż (długości prawie 1200 km) obok 21 pojazdów tak znanych marek, jak Peugeot, Panhard & Levassor i parowy De Dion-Bouton, stanął motocykl skonstruowany przez Felixa Milleta.

Felix Theodor Millet, którego hobby stanowiły wynalazki, zbudował i opatentował swój pierwszy motocykl 22 grudnia 1888 roku. Oryginalność jego rozwiązania polegała na konstrukcji i sposobie umieszczenia jednostki napędowej. Pięciocylindrowy gwiaździsty silnik był bowiem wbudowany wprost w tylne koło. Oprócz napędu silnikowego motocykl miał pedały połączone z tylnym kołem przekładnią łańcuchową (pedały służyły jednocześnie do uruchamiania hamulca umieszczonego w piaście wolnobiegowej typu torpedo). W nowoczesny sposób rozwiązano sterowanie dopływem paliwa (nafty) do silnika — do regulacji służyła pokrętna rękojeść kierownicy. Jako źródło energii elektrycznej zastosowano ogniwo Bunsena zawierające kwas azotowy, kwas siarkowy i wodę, zaś do zapłonu służyła cewka indukcyjna, skonstruowana przez Milleta. W gaźniku również własnej konstrukcji paliwo mieszało się z uprzednio podgrzanym i przefiltrowanym powietrzem. Moc silnika 0,5 kW (0,7 KM) umożliwiała osiągnięcie prędkości 35 km/h. Była to szybkość wręcz niebezpieczna, bo motocykl nie miał skutecznych hamulców.

Ten znakomity pojazd, którego jeden egzemplarz znajduje się w Musee des Arts et des Metiers w Paryżu, dzięki swemu wybitnemu twórcy był nieustannie udoskonalany. Mimo to motocykle Milleta zniknęły z rynku na początku naszego wieku, podobnie jak wiele innych odważnych konstrukcji, które wyprzedziły swoje czasy.