MOTO GUZZI 250 MONZA – rok 1934

MOTO GUZZI 250 MONZA – rok 1934

Producent: Moto Guzzi S. p. A., Mandełlo del Lario, Como, Włochy

Od 1932 roku przodująca włoska marka Moto Guzzi produkowała oprócz motocykli z silnikami jedno- i dwucylindrowymi także pojazd z silnikiem czterocylindrowym o pojemności 498 cm3. Motocykle tej firmy rywalizowały z konkurentami w zawodach sportowych, a także były przygotowywane do „bicia” rekordów. Po sukcesach osiągniętych na torze wyścigowym w Monzie (w tym także ustaleniu kilku światowych rekordów), niektórym motocyklom nadano nazwę tego słynnego toru.

Pokazany na ilustracji motocykl to Moto Guzzi Monza z 1934 roku. Był on wyposażony w silnik górnozaworowy, jednocylindrowy, w układzie poziomym. Z pojemności 249 cm3 osiągał moc 6,6 kW (9 KM) przy 3400 obr/min. Silnik miał tzw. przymusowy obieg oleju, zasilany ze zbiornika umieszczonego pod zbiornikiem paliwa. W jednym bloku z silnikiem była umieszczona trzystopniowa skrzynia biegów z ręcznym sterowaniem. Kombinowana rama składała się z rur stalowych i blaszanych elementów tłoczonych. Tłoczony był również przedni widelec, resorowany za pomocą centralnej sprężyny śrubowej. Napęd na nieresorowane tylne koło był przekazywany za pomocą łańcucha. Szczękowe hamulce na obydwu kołach umożliwiały skuteczne hamowanie nawet przy prędkości 100 km/h, stanowiącej granicę osiągów tego modelu. Motocykl Moto Guzzi 250 Monza o masie własnej 105 kg zużywał 3 litry paliwa na 100 km.

Wersja wyścigowa tego pojazdu miała lepsze osiągi, lecz jej silnik wymagał stosowania specjalnego paliwa – mieszanki benzyny, alkoholu i benzolu. Była to specjalnie przygotowana jednostka napędowa, osiągająca moc 16,9 kW (23 KM) przy 7500 obr/min. W 1935 roku irlandzki zawodnik Stanley Woods startując na Monzie zdobył, w znanych wyścigach Tourist Trophy, cenne trofea w dwu klasach pojemnościowych – 250 cm3 i 500 cm3.