NORTON – rok 1907

NORTON – rok 1907

Producent: Norton Manufacturing Co., Birmingham, Anglia

Międzynarodowe pucharowe wyścigi motocyklowe – Coupe Internationale des Motocyclettes (ówczesne nieoficjalne mistrzostwa świata) — odbyły się w latach 1904 i 1905 we francuskim mieście Dourdan. Impreza ta zdopingowała działaczy angielskich, którzy na zebraniu w redakcji czasopisma The Motor Cycle w Londynie (w 1906 roku) postanowili zorganizować podobne wielkie wyścigi motocyklowe na ziemi angielskiej. Ówczesne przepisy ograniczały jednak maksymalną prędkość pojazdów silnikowych poruszających się po drogach Anglii do 32 km/h. Gorączkowo poszukiwano więc rozwiązania tego problemu. Po rozmowach z władzą wyspy Man członkowie Auto Cycle Clubu uzyskali zezwolenie na zorganizowanie wyścigów na trasie o długości 24 km. W ten sposób zainicjowano najbardziej popularne wyścigi świata, znane pod nazwą Tourist Trophy, określane przez motocyklistów skrótem TT, na których marka Norton święciła swoje największe zwycięstwa i sukcesy.

W pierwszym wyścigu, w 1907 roku, zwyciężył (we wszystkich kategoriach) Rembrandt Fowler na motocyklu Norton. Była to specjalnie przygotowana na wyścigi ciężka, masywna maszyna z dwucylindrowym, widlastym silnikiem czterosuwowym marki Peugeot, o pojemności 726 cm3 i mocy prawie 3,7 kW (5 KM). Zawory ssące tej jednostki napędowej pracowały samoczynnie, zawory wydechowe były sterowane drążkami popychacza. Motocykl nie miał skrzyni biegów, a napęd na tylne koło przenosił pas. Zapłon mieszanki w cylindrach zapewniał iskrownik. Prosta rama rurowa, typu rowerowego, została wyposażona w zawieszenie przednie z widelcem wahliwym. Ręczny hamulec klockowy działał tylko na koło przednie. Motocykl rozwijał prędkość 100 km/h. Fowler osiągnął na nim w trudnym górzystym terenie wyspy Man średnią prędkość 58 km/h przy czym najszybsze okrążenie przejechał z prędkością ponad 69 km/h (zawodnik ten był jedną z najciekawszych postaci legendarnych wyścigów TT, chociaż było to jego pierwsze i ostatnie zwycięstwo; w późniejszych zawodach uczestniczył już tylko jako widz, regularnie, aż do swojej śmierci w 1966 roku — w wieku 85 lat).

Mimo osiągnięć w Tourist Trophy Norton rezygnuje z przestarzałego peugeotowskiego widlastego, dwucylindrowego silnika i opracowuje nowy – jednocylindrowy z rozrządem dolnozaworowym. Ta nowa, znakomita jednostka napędowa pozwoliła motocyklom firmy Norton utrzymać pierwsze miejsce w rywalizacji w Tourist Trophy.