NSU QUICK – rok 1939

NSU QUICK – rok 1939

Producent: NSU Vereinigte Fahrzeugwerke AG, Neckarsulm, Niemcy.

Firma NSU, poszukując popularności wśród nabywców wyprodukowała dwa modele motocykli — Pony i Quick, które różniły się między sobą sposobem rozruchu silnika, liczbą przełożeń w skrzyni biegów oraz szybkością maksymalną.

NSU Quick był motocyklem z rowerowymi pedałami. Był wyposażony w chłodzony powietrzem, jednocylindrowy silnik dwusuwowy o pojemności 97cm3 i mocy 2,2 kW (3 KM) przy 4700 obr/min. Silnik był zblokowany ze skrzynią biegów o dwóch przełożeniach, sterowaną ręcznie (uchwytem umieszczonym na kierownicy). Z konstrukcyjnych detali zasługiwał na uwagę tłok z deflektorem i zdejmowana głowica cylindra z lekkiego stopu. Silnik był wyposażany w gaźnik marki Amal lub Graetzin. Napęd z silnika do skrzyni biegów przenosił łańcuch, smarowany olejem. Do zasilania instalacji zapłonowej i oświetleniowej służyła prądnica — iskrownik Boscha, umieszczona w kole zamachowym. Przy wyłączonym silniku źródłem prądu były baterie, ułożone w specjalnej osłonie. Rozruch silnika odbywał się za pomocą pedałów. Zamknięta rama rurowa była wyposażona w tłoczony widelec trapezowy, resorowany sprężyną śrubową. Szczękowe hamulce działały na obydwa koła (tylny hamulec był uruchamiany pedałami). Motocykl miał masę własną 63 kg i rozwijał prędkość do 55 km/h. Zawartość zbiornika paliwa – około 7,5 litra – wystarczała na prawie 400 km jazdy.

NSU Pony miał trójstopniową skrzynię biegów i nożny rozrusznik silnika. Jego masa wynosiła 68 kg, większa była także — o kilkanaście km/h — jego prędkość maksymalna. Do wyposażenia obydwu modeli wchodził reflektor, ręczny sygnał dźwiękowy, podpórki i bagażnik. Ogółem wyprodukowano ponad 100 000 tych pojazdów.