NSU – rok 1901

NSU – rok 1901

Producent: Neckarsulmer Fahrradwerke AG, Neckarsulm, Niemcy

Działalność firmy rozpoczęła się w dniu 1 kwietnia 1880 roku w południowoniemieckim mieście Neckarsulm, gdzie Christian Schmidt kupił budynek starego młyna i przebudował go na fabrykę maszyn do szycia. W siedem lat później nowy dyrektor zakładu – Gottlieb Benzhoff – postanowił produkować także rowery. Stąd już tylko krok dzielił firmę od samodzielnej produkcji motocykli. Prospekt reklamowy z tego okresu komentował to w następujący sposób: „Dla kierowców o mocnych nerwach postanowiliśmy produkować mocne, trójkonne motocykle, które są wprawdzie bardzo szybkie, ale można nimi jeździć również pomału”.

Pierwszy model, z 1901 roku, miał jednostkę napędową szwajcarskiej firmy Zedel. Był to chłodzony powietrzem jednocylindrowy silnik o mocy 1,3 kW (1,75 KM), pozwalającej na osiąganie maksymalnej prędkości 48 km/h. Rama typu rowerowego była, oczywiście, nieresorowana. Motocykl miał wolnobiegową piastę tylnego koła typu torpedo (wyposażoną w hamulec) oraz przedni hamulec taśmowy, włączany dźwignią na kierownicy. Napęd na tylne koło był przenoszony za pomocą skórzanego pasa klinowego. Pojazd nie miał skrzyni biegów. Był to więc praktycznie zmotoryzowany rower. O poważnych zamiarach firmy w zakresie motoryzacji świadczy działalność eksportowa prowadzona przez jej przedstawicielstwa we Włoszech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Belgii, Holandii, Anglii a nawet w Rosji.

Jednostki napędowe, początkowo sprowadzane z wyspecjalizowanych firm, wytwórnia zastąpiła wkrótce silnikami własnej konstrukcji o mocach: 1,5 kW, 1,7 kW, 2 kW i 2,2 kW (2 KM, 2,25 KM, 2,75 KM i 3 KM). Produkowano także silniejsze, dwucylindrowe, widlaste silniki o mocy 2,2 kW i 3,7 kW (3 KM i 5 KM). Napis Neckarsulmer Motorrad na zbiorniku paliwa został wkrótce zastąpiony nowym, znanym na całym świecie, znakiem NSU.