SCOTT – rok 1909

SCOTT – rok 1909

Producent: Scott Engineering Co., Ltd., Bradford, Anglia

W początkach XX wieku Alfred Scott zajmował się konstrukcją małego silnika dwusuwowego o pojemności 130 cm3, który miał służyć jako pomocnicza jednostka napędowa do roweru. Pierwszy (dwucylindrowy) silnik dwusuwowy, nadający się do praktycznego zastosowania, udało mu się wykonać w 1908 roku. Prototypowy egzemplarz miał cylinder chłodzony powietrzem a głowicę wodą. Następny silnik, który w 1909 roku zaczęto produkować seryjnie (o dwóch cylindrach równoległych, pochylonych do przodu pod kątem 45° i pojemności skokowej 333 cm3) był już cały chłodzony wodą. Ten model rozsławił markę Scott na całym świecie.

Niespotykany wówczas system chłodzenia nie był jedynym oryginalnym rozwiązaniem silników motocykli Scotta. Inną osobliwością konstrukcyjną był dzielony wał korbowy z kołem zamachowym umieszczonym pośrodku, pomiędzy oddalonymi nieco od siebie cylindrami. W korbowodach były osadzone łożyska toczne. Dwustopniową skrzynię biegów napędzał łańcuch. Przekładnia łańcuchowa przekazywała także napęd na tylne koło. Nowoczesna otwarta rama rurowa przypominała nieco z profilu współczesny rower damski. Stosowana już wtedy nożna zmiana biegów, stała się popularna dopiero na początku lat trzydziestych.

Ciekawostką konstrukcyjną wyścigowych motocykli firmy Scott było stawidło obrotowe, sterujące dopływem mieszanki do cylindrów.

W latach 1912 i 1913 pojazdy firmy Scott – modele Twin — tryumfowały w wyścigach Tourist Trophy (zwycięstwa F. A. Applebee i H. O. Wooda w klasie senior).

Opisane rozwiązania konstrukcyjne stosowano w motocyklach Scott niemal przez całe półwiecze, to jest w okresie działalności firmy. Były one jednak na tyle doskonałe, że pojazdy tej marki zawsze zajmowały czołowe lokaty w grupie najlepszych angielskich motocykli.