VICTORIA – rok 1904

VICTORIA – rok 1904

Producent: Victoria-Werke AG, Norymberga, Niemcy

Fabrykę rowerów pod nazwą Victoria-Werke założyli w 1899 roku w Norymberdze dwaj przedsiębiorcy — Max Frankenburger i Max Ottenstein. Rozpoczynali od 280 rowerów rocznie, by w 1895 roku, kiedy zakład przekształcił się w spółkę akcyjną pod nazwą Victoria Fahrradwerke AG dojść do ponad 11 000 pojazdów rocznie.

Z pierwszymi próbami skonstruowania własnego motocykla spotykamy się w Victorii już w 1899 roku. Wytwórnia nie zajmowała się jeszcze wówczas produkcją silników, lecz kupowała jednostki napędowe u innych znanych producentów, takich jak Cudell, Fafnir, FN, Minerva czy Zedel.

Przedstawiony na ilustracji model z 1904 roku z jednostką napędową marki Fafnir był wyprodukowany w zakładzie w Norymberdze. Jednocylindrowy, chłodzony powietrzem silnik Fafnir miał moc 3,3 kW (4,5 KM -w literaturze fachowej spotyka się także stwierdzenie, że moc tej jednostki wynosiła 1,75 KM) i mieszany (górno-dolny) układ zaworów. Zawór ssący, umieszczony w głowicy działał samoczynnie, zaś wydechowy — w cylindrze — był sterowany. Silnik, nie wyposażony jeszcze w sprzęgło i skrzynię przekładniową, był mocowany do prostej ramy rurowej (typu rowerowego), która miała wzmocniony widelec przedni. Napęd na tylne koło był przenoszony za pośrednictwem skórzanego pasa klinowego. Motocykl uruchamiano przez popychanie lub rozrusznikiem nożnym.

W latach 1905-1909 pod marką Victoria pojawiły się na rynku samochody z silnikami jedno-, dwu- i czterocylindrowymi. Głównym programem produkcyjnym były nadal jeszcze rowery. Sytuacja taka istniała praktycznie bez zmian do wybuchu pierwszej wojny światowej. Po wojnie wytwórnia należała do najlepszych niemieckich producentów motocykli.