ZUNDAPP K 800  – rok 1934

ZUNDAPP K 800  – rok 1934

Producent: Zundapp-Werke GmbH, Norymberga, Niemcy

Firma Zundapp zasłynęła ze swoich motocykli, wyposażonych w wypróbowane dwusuwowe silniki o pojemnościach 170 cm3, 198 cm3 i 348 cm3 oraz czterosuwowy silnik półlitrowy, kupowany w firmie Rudge.

Wiosną 1933 roku zwolenników tej wytwórni spotkała wielka niespodzianka, bowiem na berlińskim Salonie Samochodowym Zundapp zaprezentował całkowicie nowe modele, pochodzące z pracowni konstruktorów Richarda i Xavera Kuchenów. Były to motocykle z czterosuwowymi silnikami o pojemności 400 cm3, 500 cm3, 600 cm3 i 800 cm3, zblokowanymi ze skrzyniami biegów o ręcznej zmianie przełożeń, wyróżniające się piękną linią ramy, wykonanej z elementów tłoczonych.

Najdoskonalszym modelem nowej serii, oznaczonej symbolem K, był bez wątpienia typ K 800 – jedyny motocykl z silnikiem czterocylindrowym, produkowany w tym czasie w Niemczech. Silnik (boxer) o pojemności 804 cm3 miał odejmowane, aluminiowe głowice (po jednej na każdą parę cylindrów). Wał korbowy napędzał (za pomocą łańcucha) rozdzielacz marki Duplex, pompę oleju i prądnicę. Gaźnik Amal dostarczał mieszankę do czterech cylindrów przez kanały odlane bezpośrednio w bloku silnika. Osprzęt (cewka i aparat zapłonowy, gaźnik oraz prądnica) był zakryty aluminiową osłoną, tak że silnik sprawiał wrażenie monolitu. Siła napędowa była przekazywana na tylne koło za pomocą wału z przegubami. Motocykl miał wielki reflektor z wbudowanym szybkościomierzem, elektryczny sygnał dźwiękowy, podwójne rury wydechowe, zdejmowaną osłonę tylnego koła, nastawialne podnóżki i urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą. Przy dużej masie własnej — 212 kg — gigant ten osiągał prędkość 125 km/h. Piękna linia motocykla oraz znakomity silnik i świetne własności jezdne powodowały, że prowadzenie pojazdu sprawiało dużą satysfakcję. Te doskonałe walory a także stosunkowo niska cena – 1550 marek — zapewniły mu trzecie miejsce (za BMW R 16 i R 11) wśród najlepszych motocykli na niemieckim rynku.