DIAMANT – rok 1904

DIAMANT – rok 1904

Producent: Diamant-Fahrradwerke, Gebr. Nevoigt, Riechanbrand, Saksonia, Niemcy

Firmę Diamant założył w 1884 roku w Riechenbrandzie koło Chemnitz (dziś Karl-Marx-Stadt, Siegmar), mechanik Friedrich Nevoigt. Fabryka produkowała maszyny tkackie i dziewiarskie, płaszczkę do maszyn włókienniczych Żakarda, a od 1885 roku także pióra do pisania. Produkcja rowerów ruszyła tu w 1896 roku. W siedem lat później z bramy fabrycznej wyjechały pierwsze motocykle. W porównaniu z liczbą produkowanych rowerów, wielkość produkcji motocykli nie była imponująca. Wartość produkowanych motocykli w 1905 roku osiągnęła 41 000 marek, podczas gdy wpływy za rowery wynosiły 650 000 marek.

Przedstawiony na ilustracji motocykl z 1904 roku to jeden z pierwszych modeli wytwórni. Był on napędzany przez jednocylindrowy silnik czterosuwowy o pojemności skokowej 320 cm3 i mocy 1,8 kW (2,5 KM) z samoczynnym zaworem ssącym. Skład mieszanki w gaźniku ustalało się za pomocą dwóch kraników regulacyjnych, zaś jej zapłon zapewniał niskonapięciowy iskrownik, napędzany od silnika wałem i stożkową przekładnią zębatą. Silnik miał otwarty układ smarowania. Siłę napędową przenosił na tylne koło pas, bezpośrednio z wału korbowego. Silnik uruchamiano za pomocą nożnego rozrusznika. Motocykl nie miał resorowanych kół. Mechaniczny hamulec działał tylko na tylne koło. Masa pojazdu wynosiła 60 kg.. Maksymalna prędkość jazdy — 50 km/h.

W czerwcu 1918 roku firma przyłączyła się jako wydział Diamant-Werke, Siegmar do spółki akcyjnej Elite-Werke AG w Brand-Erbisdorfie produkującej samochody osobowe i ciężarówki. W dwudziestych latach nadeszły ciężkie czasy dla spółki Elitę – spadł popyt na motocykle i nie udało się odzyskać wielkich nakładów finansowych zainwestowanych w rozwój nowych sześciocylindrowych modeli samochodów. Nie pomogło nawet to, że w 1927 roku, już pod nową nazwą Elite-Diamant-Werke AG, sprzedano 500 egzemplarzy motocykli. Opel, który został właścicielem większości akcji i dzięki temu właścicielem całego przedsiębiorstwa, zaczął sprzedawać niektóre zakłady. Zakład w Brand-Erbisdorfie przejął akcjonariusz Flasmussen, który uruchomił tu produkcję części zamiennych do samochodów marki Stoewer, Ford, Horch i DKW. Wytwórnia w Siegmar przetrwała kryzys produkując maszyny do szycia, rowery i motocykle z silnikami marki Fichtel & Sachs. Dziś wchodzi ona w skład upaństwowionego przedsiębiorstwa Elite-Diamant w Karl-Marx-Stadt.