FIAT DOBLÓ

FIAT DOBLÓ

Dobrym rozwiązaniem transportu osób
i towarów dla właścicieli niedużych firm jest wielozadaniowy, mały samochód dostawczy. Przy wymiarach zewnętrznych pojazdu osobowego z segmentu C umożliwia on przewiezienie 5 osób z pokaźną ilością bagażu, daje się łatwo przekształcić w auto dostawcze o objętości ładowni 2,5÷3 m3 i charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Klasę takich pojazdów stworzył koncern PSA (Peugeot,  Citroën) modelami Partner i Berlingo,  potem dołączył do nich Kangoo firmy  Renault i Verso Toyoty. Teraz taki samochód oferuje Fiat, kto będzie następny?

W Fiacie Dobló zastosowano, sprawdzone już przez konkurentów, rozwiązania właściwe  dla tej klasy pojazdów. Zrezygnowano z etapu przejściowego i samochód wyposażono od razu we wszystkie możliwe drzwi, a w ofercie producenta znajdziemy ich dowolną konfigurację. Podobnie jak w przypadku konkurentów użytkownicy mogą wybierać między wersją osobową (5 osób), osobowo-towarową (5 osób lub 2 osoby i ładunek) i towarową (2 osoby i ładunek), mają też do wyboru dwa silniki – benzynowy i Diesla. Przewidziano również wersje różniące się wyposażeniem.
Fiat Dobló jest największym pojazdem w swojej klasie, ma dobre proporcje, a stylizacja przodu nadwozia kojarzy się z samochodami terenowymi – wysoki zderzak z tworzyw sztucznych ma za zadanie chronić blachy przedniej części samochodu  i elementy osprzętu silnika przy niewielkich (do 8 km/h) stłuczkach. Na ulicy Dobló wyróżnia się harmonijną i lekką sylwetką, a w tylnej części uwagę zwracają, umieszczone wysoko, pionowe lampy. Ściany boczne i tylna, utworzona z dwuskrzydłowych drzwi lub podnoszonej klapy, ustawione są pionowo i nie zaginają się w miejscu połączenia z dachem, co pozwoliło na stworzenie przestrzeni ładunkowej o regularnych kształtach, umożliwiającej wykorzystanie całej objętości. W tym celu koło zapasowe umieszczono w koszu pod podłogą tylnej części auta, a jego użycie nie wymusza opróżniania ładowni. Wysokość ładowania, szerokość bocznych drzwi i wymiary przestrzeni ładunkowej przypominają parametry konkurencyjnych samochodów. Podobnie jak w innych pojazdach tej klasy wariantowe składanie niesymetrycznie dzielonych tylnych siedzeń w wersji osobowej powiększa przestrzeń na ładunek.
Nadwozie Dobló ma wyodrębnione strefy zgniotu, odpowiednie wzmocnienia w progach i drzwiach. Dzięki zastosowaniu blach o podwyższonej wytrzymałości i wprowadzeniu nowoczesnych technologii do ich łączenia uzyskało wysoką sztywność skrętną, która zaowocowała znacznym ograniczeniem drgań i pozwoliła skutecznie wytłumić hałas we wnętrzu pojazdu.
Wnętrze Dobló zaprojektowano nowocześnie i z rozmachem, dbając jednak o ergonomię i wygodę pasażerów. Wszystko, co można otworzyć, gdzie można coś schować, znajduje się w zasięgu rąk. Kierowca ma do dyspozycji wygodny kokpit z regulowanym na wysokość fotelem i kierownicą
o zmiennym położeniu. Mechanizmy pracują lekko, a umieszczona w środkowej konsoli dźwignia zmiany biegów, jest wygodna w użyciu. Standardem wyposażenia są pasy z napinaczami dla siedzących z przodu oraz poduszka bezpieczeństwa w kierownicy.
Podwozie modelu Dobló nieco zaskakuje. Zawieszenie przednie – kolumny typu McPhersona – to rozwiązanie typowe, sprawdzające się w rozmaitych warunkach drogowych. Koła osi tylnej połączono, nie jak można by się spodziewać w sposób typowy – belką podatną, ale osią sztywną prowadzoną przez dwa jednopiórowe resory. Takie rozwiązanie jest preferowane w większych samochodach dostawczych z racji swej prostoty i wytrzymałości. Tu znalazło się zapewne dla zmniejszenia kosztów budowy auta. Zawieszenie takie nie zapewnia, niestety, dobrego komfortu jazdy, szczególnie gdy samochód jest nieobciążony, a jego wadą są głębokie przechyły nadwozia w zakrętach. Dlatego w wersji osobowej dodatkowo zastosowano stabilizator, ale nie spełnia on do końca swego zadania.
W pierwszym okresie produkcji Dobló oferowany będzie z dwoma silnikami. Pierwszy, benzynowy, znany z modelu Punto ma pojemność 1242 cm3 i rozwija moc 47 kW. Drugi to diesel z pośrednim wtryskiem paliwa, sterowanym pompą rotacyjną, rozwija moc 46 kW. Oba silniki zapewniają tylko wystarczające parametry trakcyjne samochodu. Jazda w mieście wymagać będzie częstych zmian biegów. Na szosie wyprzedzanie ciężarówek i wolniejszych pojazdów będzie trudne, szczególnie w pełni obciążonym samochodem. W terenie górzystym, na podjazdach za Dobló będą formować się kolejki. Jednak mimo słabych walorów trakcyjnych oba silniki są dość elastyczne i pracują stosunkowo cicho.
Fiat Dobló wykonany jest z typową dla tego producenta jakością i z typowych dla niego materiałów, stąd we wnętrzu sporo twardych, podatnych na zarysowania plastików i nie najlepiej spasowanych elementów.
W chwili opracowywania tego materiału data wprowadzenia Dobló na polski rynek ani jego cena nie były jeszcze znane, ale prawdopodobnie pierwsze egzemplarze pojawią się w salonach jeszcze w 2000 roku. Czy na naszym rynku pojazd ten zdobędzie popularność, pomimo licznej konkurencji, czas pokaże, a o handlowym sukcesie zapewne zadecyduje cena.