Konserwacja i renowacja powłoki lakierowej

Konserwacja i renowacja powłoki lakierowej

Każdy centymetr kwadratowy pięknie błyszczącego lakieru opóźnia wrażenie starzenia się samochodu, warto zatem dbać o powlokę lakierową nadwozia. Nowe auto nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Całkowicie wystarcza regularne mycie i usuwanie resztek owadów, plam ze smoły i śladów uderzeń drobnych kamieni. Jednak po dwóch, trzech latach słońce, deszcz, brud i częste mycie samochodu dają się we znaki lakierowi, który wymaga teraz gruntownego czyszczenia. Przeprowadź próbę wody: kiedy krople wody na czystym lakierze nie mają ostrych krawędzi i rozpływają się, wtedy oznacza to potrzebę zajęcia się pielęgnacją lakieru.

Preparaty do czyszczenia lakieru

Jaki środek do pielęgnacji lakieru będzie odpowiedni dla Twojego auta zależy od stanu lakieru. Dla w miarę nowego i dobrze utrzymanego lakieru wystarczy łagodna emulsja. Wygładza ona powierzchnię lakieru, zmatowioną pod wpływem czynników atmosferycznych i na skutek uszkodzeń mechanicznych. jej działanie polega na zacieraniu mikroskopijnych bruzd w zewnętrznej warstwie powłoki lakierowej. Emulsja zawiera ponadto domieszkę wosku konserwującego nadwozie. Środek do czyszczenia lakieru jest dla nadwozia nowego samochodu jak trucizna, ale jest bardzo odpowiedni dla starszego i zniszczonego lakieru.

Nigdy nie jest za późno na pielęgnację lakieru

Preparat do czyszczenia lakieru działa podobnie jak emulsja pielęgnacyjna, ale zawiera domieszki szlifujące o grubszym ziarnie, które poradzą sobie również z większymi zanieczyszczeniami. Nigdy nie jest za późno na pielęgnację lakieru, leżeli zastanawiasz się nad polakierowaniem na nowo starszego już Golfa, wypróbuj najpierw środki do czyszczenia lakieru. Środki te nie zawierają, w przeciwieństwie do emulsji, składników konserwujących. Dlatego wyczyszczony lakier należy dodatkowo zabezpieczyć woskiem do karoserii samochodowych.

Konserwacja powłoki lakierowej

Jest bardzo wskazane dwa, trzy razy do roku poddać powłokę lakierową zarówno nową, jak i już czyszczoną, zabiegowi konserwacji. Pozwala to dłużej utrzymać połysk lakieru i zakonserwować go na pewien czas. Większość emulsji i środków do czyszczenia lakieru jest agresywna w działaniu. Nie nanoś ich zatem na nadwozie w pełnym słońcu, gdyż może to prowadzić do wtopienia się w lakier związków chemicznych zawartych w tych środkach.

1 Przed naniesieniem emulsji dokładnie umyj samochód.

2 Sprawdź w mało widocznym miejscu, czy lakier Twojego auta znosi akurat ten środek. Szczególnie ostrożnie postępuj ze środkami czyszczącymi: nanoś bardzo cienką warstwę. Zbyt duża ilość środka ściera za dużo zewnętrznej warstwy lakieru. Lepiej wyczyścić lakier ostrożnie dwa razy.

3 Emulsję pielęgnacyjną albo środek czyszczący nanoś dużymi kawałkami waty bawełnianej bądź syntetycznej lub miękką szmatką (nie może być ze sztucznego tworzywa). Na niezbyt dużej powierzchni wcieraj środek kolistymi ruchami lekko naciskając.

4 Po krótkim czasie powstanie suchy, biały nalot, który wytrzyj także kolistymi ruchami za pomocą waty. Przy starszej powłoce lakierowej ostrożnie czyść krawędzie blach. Zbyt mocne wcieranie emulsji spowoduje zdarcie powłoki ochronnej lakieru aż do podkładu.

Nie czyść jednocześnie większej powierzchni niż pół metra kwadratowego. Wysychającą emulsję trudno jest wcierać. Nie zdążysz tego robić na dużej powierzchni.

5 Po pewnym czasie polerowanie jest coraz trudniejsze, gdyż cząsteczki wosku i środka pielęgnacyjnego działają hamująco. Odwróć watę czystą stroną albo weź nowy kawałek.

Aby doprowadzić lakier do połysku wcieraj pod naciskiem biały suchy nalot dużymi kawałkami waty. Kiedy poczujesz zbyt duży opór, odwróć watę na drugą stronę albo zmień ją na nową.

6 Na koniec przetrzyj lakier czystą bawełnianą szmatką w celu usunięcia resztek białego nalotu i włókien z waty.

Wypolerowane miejsca przetrzyj czystą bawełnianą szmatką. Usuniesz w ten sposób ślady białego osadu i przyklejone włókna z waty.

Prawidłowa konserwacja lakieru

7 Nanieś za pomocą waty wosk samochodowy. Jak duża może być woskowana od razu powierzchnia zależy od używanego produktu. Uwaga. Środki konserwujące zawierają dużo lotnych substancji. Zadbaj o dobre przewietrzanie pomieszczenia!

8 Wosk rozcieraj watą pod lekkim naciskiem kolistymi ruchami. Równomierne ruchy i dobra jakość wosku zapewnią lakierowi doskonały połysk.

9 Kiedy wyczujesz rosnący opór, należy zmienić watę na nową. Rób to jak najczęściej.

10 Jeżeli po konserwacji są widoczne na lakierze smugi i plamy, oznacza to roztarcie cząsteczek farby podczas czyszczenia lakieru. Na miejsca te należy ponownie nałożyć emulsję albo środek czyszczący.

Jeżeli środek konserwujący podczas wcierania zaczyna się zbijać w krople, oznacza to zbyt duże jeszcze napięcie powierzchniowe lakieru. Trzeba wówczas użyć łagodnej emulsji pielęgnacyjnej.