Opel Vivaro i Renault Trafic

Opel Vivaro i Renault Trafic

Kosztem 700 mln euro i 35 miesięcy pracy połączonych zespołów konstrukcyjnych firmy Opel i Renault przygotowały produkcję małego furgonu o pojemności ładowni 5 m3 i masie całkowitej 2,5÷2,8 tony. Oba pojazdy produkowane będą w fabryce GM w Luton w Wielkiej Brytani, ale sprzedawane pod własnymi markami w swoich sieciach handlowych. Samochody tego typu wykorzystywane są głównie w dużych aglomeracjach miejskich przez małe i średnie firmy. Popyt na nie jest stały, stanowią 20% sprzedawanych samochodów dostawczych w Europie, a konkurencja silna.

Jak mówi przysłowie – co dwie głowy to nie jedna, więc i nowa konstrukcja jest nietypowa, sięga po rozwiązania, których w tej klasie samochodów do tej pory nie było. Dotyczą one aerodynamiki nadwozia, funkcjonalności i stylizacji kabiny kierowcy oraz komfortu jazdy i wyposażenia standardowego każdego pojazdu.

Nadwozie
Konstrukcja nadwozia Trafica i Vivaro składa się z dwóch zasadniczych elementów: kabiny i części tylnej. Kabina obejmuje: silnik, układ napędu przednich kół, miejsce kierowcy i pasażera, i zakończona jest przeszkloną blaszaną przegrodą. Za przegrodą zaczyna się drugi człon pojazdu i, zależnie od wersji, może być to zamknięta przestrzeń ładunkowa (furgon), kabina pasażerska dla sześciu osób (kombi) lub rama z zawieszeniem, przeznaczona pod specjalistyczną zabudowę. W wersji osobowej nie ma przegrody, oddzielającej kierowcę od reszty pasażerów.
Dla zapewnienia dobrej aerodynamiki część przednia pojazdu została wydłużona i łagodnym skosem wprowadza strugę powietrza na płaski dach. Aby zniwelować, powodujące wzrost oporów ruchu, zawirowania powietrza, występujące na krawędzi przedniej szyby i dachu, zastosowano „sztuczkę” aerodynamiczną wykorzystywaną w odrzutowcach wojskowych – minimalny „garb” za połączeniem dachu z szybą. Kształt ten powoduje, że powietrze przepływa laminarnie, zmniejszają się opory przepływu i hałas. Jednocześnie samochód wygląda intrygująco i bardzo nowocześnie.
Dla podniesienia walorów transportowych przestrzeń ładunkowa ma płaskie, prostopadłe ściany i drzwi tylne, co znakomicie ułatwia przewożenie towarów w regularnych opakowaniach i umożliwia maksymalne wykorzystanie ładowni. Drugim elementem, poprawiającym funkcjonalność bagażnika, jest jego całkowicie płaska, wykonana z twardego drewna podłoga – łatwo więc przesuwać opakowania, nie ma obaw o zniszczenie wykładziny ani towaru.
Miejsce kierowcy
Kokpit kierowcy rozwiązano nowocześnie, uwzględniając fakt, że człowiek jeżdżący wiele godzin samochodem dostawczym musi pracować w dobrych warunkach i nie ulegać przemęczeniu, które może prowadzić do zagrożenia w ruchu. Komfort siedzeń, widoczność, ergonomia urządzeń sterujących, działanie wspomagania układu kierowniczego odpowiada samochodom osobowym klasy średniej. Układ i stylizacja tablicy przyrządów to zupełnie nowy pomysł, który może przyjąć się nie tylko w segmencie samochodów użytkowych. Komfort pracy kierowcy podkreśla standardowe wyposażenie pojazdu, obejmujące elektrycznie opuszczane szyby drzwi, centralny zamek, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, regulowane na wysokość siedzenie kierowcy, klimatyzację, radioodtwarzacz i instalację do zamontowania telefonu komórkowego.
Pod względem bezpieczeństwa Trafic i Vivaro także przypominają nowoczesne samochody osobowe – część przednia pojazdu ma, rozpraszającą energię zderzeń, strefę zgniotu, pasy bezpieczeństwa siedzeń zewnętrznych wyposażono w napinacze i ograniczniki napięcia oraz zamontowano dwie poduszki bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo czynne gwarantują hamulce tarczowe na czterech kołach i opcjonalny system ABS.

Układ napędowy i jezdny
Trafic i Vivaro będą napędzane silnikami, pochodzącymi z gamy Renault. Są to dwa silniki Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa i zasilaniem typu common rail, o pojemności 1,9 dm3. Silnik wolnossący ma moc 59, a turbodoładowany 74 kW.
W późniejszym czasie przewidziano także montowanie dwulitrowego silnika benzynowego z rozrządem 16-zaworowym o mocy 88 kW oraz 2,5-litrowego Diesla z czterema zaworami w cylindrze, bezpośrednim wtryskiem paliwa i zasilaniem common rail, rozwijającego moc 98 kW.
W układzie napędowym samochodów, oprócz wersji z najsłabszym silnikiem, stosowana będzie 6-biegowa skrzynia przekładniowa PK6, która umożliwi znaczne obniżenie zużycia paliwa w jeździe szosowej i łatwość poruszania się z pełnym obciążeniem w gęstym ruchu miejskim.
Trafic i Vivaro otrzymały zawieszenie podobne do stosowanego w samochodach jednobryłowych obu firm. Z przodu wykorzystano kolumny prowadzące typu McPhersona ze stabilizatorem. W osi tylnej użyto układu składającego się z belki podatnej, łączącej dwa wahacze wleczone, i drążka Panharda. Do tłumienia drgań zawieszenia stosowane będą amortyzatory o zmiennej sile tłumienia, zależnej od ugięcia zawieszenia.

Wymiary i masy
Bliźniaki Trafic i Vivaro oferowane będą w dwóch wersjach rozstawu osi 3098 i 3498 mm. Ładowność krótszego pojazdu określono na 1020 kg, dłuższego na 1200 kg. Objętość przestrzeni ładunkowej wynosi odpowiednio 5 i 6 m3. Długość całkowita to 4780 lub 5180 mm, szerokość 1900 mm, wysokość 1970 mm.
Zbiornik paliwa mieści 90 dm3. Producenci ustalili, że przeglądy okresowe będzie trzeba wykonywać co 30 000 km przebiegu lub co dwa lata.