Samochodem w teren

Pojazd terenowy z prawdziwego zdarzenia powinien charakteryzować się równomiernym rozłożeniem ciężaru na osie, właściwymi oponami napompowanymi do odpowiedniego ciśnienia, napędem na cztery koła, wysokim wskaźnikiem mocy silnika. Oprócz tych podstawowych wymagań, wprowadza się wiele innych modyfikacji, które ułatwiają poruszanie się samochodem w trudnych warunkach i po bezdrożach. Na daleką wyprawę w nieznany teren należy zawsze wybierać się kilkoma samochodami. Jeśli jeden z nich ugrzęźnie, drugi może go wyciągnąć. Ciężarówka lub furgonetka wysoko zawieszona, o dużych kołach i długim rozstawie osi, może służyć do transportu sprzętu ekspedycji. Natomiast pozostałe terenowe samochody o napędzie na cztery koła doskonale nadają się do przewozu członków wyprawy.

Wybór pojazdu

Nowoczesne samochody terenowe z napędem na cztery koła wyposażone w silniki o dużej mocy, chociaż mogą przejechać przez prawie każdy teren, nie nadają się na dalekie wyprawy, gdyż mają zbyt duże zużycie paliwa. Silniki benzynowe są lżejsze, tańsze i mają większą moc od silników na olej napędowy. Jednakże duże silniki diesla mogą rozwijać dużą moc na niskich biegach, co ma znaczenie przy powolnej jeździe w trudnym terenie. Poza tym paliwo do silników diesla kosztuje zwykle wiele taniej niż benzyna. Długi rozstaw osi zwiększa powierzchnię załadunkową pojazdu, ale taki samochód łatwiej się zakopuje w grząskiej ziemi lub zawiesza na wybojach. To wszystko trzeba uwzględnić decydując się na konkretny pojazd.

Pojazd idealny

Jest wiele różnych typów samochodów terenowych. Idealny wóz powinien mieć wszystkie cechy przedstawione niżej.

Napęd na cztery koła

Bez napędu na cztery koła trudno myśleć o poruszaniu się po grząskich i wyboistych bezdrożach. W ostateczności, jeśli samochód nie ma napędu na cztery kola, powinien mieć napęd na przednie, a nie tylne, żeby w razie utknięcia w grzęzawisku dało się go wyciągnąć z błota.

Silnik

Silniki benzynowe są lżejsze, tańsze i mają zwykle większą moc od silników diesla. Te ostatnie jednak rozwijają dużą moc przy małych prędkościach i zazwyczaj są bardziej trwałe od silników benzynowych. Poza tym olej napędowy w wielu krajach jest znacznie tańszy od benzyny.

Kolo zapasowe

Na daleką wyprawę trzeba zabrać kilka kół zapasowych. Należy przy tym dobrze się zastanowić, gdzie je umieścić. Wprawdzie zawieszenie ich na tylnych drzwiach lub dachu jest wygodne i oszczędza miejsce w środku, ale grozi uszkodzeniem kół lub ich kradzieżą.

Drabinka

Ułatwia załadunek i rozładunek bagażu; pozwala szybko wejść na dach samochodu w razie niebezpieczeństwa. Z dachu można też obserwować teren, zrobić zdjęcia, czy odpocząć z dala od nagrzanego słońcem piachu.

Bagażnik

Zamocowany na dachu powinien być wysoki i mocny, aby dało się na niego załadować duże i nieporęczne bagaże. Jego konstrukcja musi umożliwiać zabezpieczenie przewożonych rzeczy liną. Bagaż trzeba solidnie zapakować, na przykład w skrzynie.

Opony

Radialne najlepiej sprawdzają się na bezdrożach, należy jednak uważać, by nie uszkodzić ich boków. Przed wjechaniem w piasek zaleca się spuszczenie nieco powietrza z opon, a po dojechaniu do bitej drogi dopompowanie.

Wysokie zawieszenie

Odpowiedni odstęp między podwoziem samochodu a podłożem umożliwia jazdę po wyboistych drogach i grzęzawiskach. Jeśli samochód jest nisko zawieszony, łatwo może ugrzęznąć po osie, a gdy na drodze są wyboje – nietrudno uszkodzić podwozie.