Silniki – BMW E36

CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA – Silniki – BMW E36

SILNIK BENZYNOWY BMW – M40
1 – wtryskiwacz paliwa, 2 – kompensator luzu zaworu, 3 – koło zamachowe, 4 – wat korbowy, 5 – pompa cieczy chłodzącej, 6-pompa oleju, 7 -przepustnica, 8 – kolektor dolotowy, 9 – rozdzielacz zapłonu, 10 – filtr oleju, 11 – termostat, 12 – tłumik drgań skrętnych

Samochody BMW serii 3 są napędzane rzędowym silnikiem cztero- lub sześciocylindrowy m. Zespół napędowy jest umieszczony w przedziale silnika w osi samochodu i pochylony 30° w prawo. Można go wyjąć do góry tylko za pomocą odpowiedniego wciągnika.

Wersje 316i, 318i

Silnik 4-cylindrowy M40 o pojemności 1,6 lub 1,8 dm3. Od września 1999 silnik jest zmodyfikowany (łańcuch rozrządu, układ zapłonowy, kolektor dolotowy) i oznaczony M43.

Wersje 318is, 318ti; 318is, 318ti

Silnik 4-cylindrowy, 4-zaworowy M42 o pojemności 1,8 dm3.

Wersje 320i, 323i, 323ti, 325i, 328i

Silnik 6-cylindrowy, 4-zaworowy M50 o pojemności 2,0 lub 2,5 dm3. Od września 1992 nieznacznie zmodyfikowany (M50 VANOS). Od stycznia 1995 z aluminiowym kadłubem silnika, oznaczony M52.

Wersja 318tds

Silnik 4-cylindrowy wysokoprężny, turbodoładowany M41 o pojemności 1,8 dm3.

Wersje 325td, 325tds

Silnik 6-cylindrowy wysokoprężny, turbodoładowany M51 o pojemności 2,5 dm3.

W kadłubie silnika wykonanym z żeliwa szarego znajdują się otwory cylindrów. Do górnej płaszczyzny kadłuba silnika jest przykręcona głowica cylindrów wykonana z aluminium, które ma lepszą przewodność cieplną i mniejszą masę, niż żeliwo szare.

Głowica cylindrów silników benzynowych została skonstruowana według zasady przepływu poprzecznego. Oznacza to, że świeża mieszanka paliwowo-powietrzna dopływa do jednej strony głowicy, a spaliny są odprowadzane po przeciwnej stronie. Poprzeczny przepływ zapewnia szybką wymianę ładunku w cylindrach. Na głowicy cylindrów znajduje się wał rozrządu. W silnikach M40 wał rozrządu jest napędzany od wału korbowego paskiem zębatym.

Zawory są napędzane przez wał rozrządu za pomocą dźwigni zaworów, których drugie końce opierają się na popychaczach hydraulicznych. Dzięki temu następuje samoczynna kompensacje luzu zaworów.

6-cylindrowe silniki benzynowe są wyposażone w dwa wały rozrządu; jeden dla zaworów dolotowych, drugi dla zaworów wylotowych. Podobnie jak w silnikach wysokoprężnych, wały rozrządu są napędzane łańcuchami rolkowymi. W tych silnikach z zaworami dolotowymi i wylotowymi współpracują bezobsługowe popychacze hydrauliczne.

Regulacja luzu zaworów podczas przeglądów nie jest potrzebna.

Od września 1992 silniki 6-cylindrowe są wyposażane m.in. w zmienne sterowanie wałów rozrządu (VANOS). Za pomocą nastawnika wał rozrządu zaworów dolotowych, w zależności od prędkości obrotowej silnika, jest skręcany względem koła łańcuchowego. Dzięki temu uzyskuje się optymalne dla danej prędkości obrotowej silnika czasy sterowania zaworami. Nastawnik jest aktywowany przez urządzenie sterujące silnika.

Pozostałe modyfikacje silnika, mające na celu uzyskanie najlepszych parametrów w zakresie pracy na biegu jałowym, charakterystyki momentu obrotowego, emisji spalin i zużycia paliwa, polegały na zwiększeniu stopnia sprężania z jednoczesną wybiórczą regulacją spalania stukowego, zastosowaniu sprężyn zaworów o mniejszych siłach, lżejszych tłoków i dłuższych korbo-wodów.

Smarowanie silnika zapewnia pompa oleju, która w silniku benzynowym 6-cylindrowym jest umieszczona w misce olejowej z przodu skrzyni korbowej i napędzana od wału korbowego łańcuchem rolkowym. W silnikach benzynowych 4-cylindrowych i wysokoprężnych pompa oleju jest umieszczona w skrzyni korbowej na końcu wału korbowego, z którym jest zazębiona. Zasysany z miski olej dociera przez kanaliki i przewody do łożysk wału korbowego oraz wału rozrządu, a także do gładzi cylindrów.

Pompa cieczy chłodzącej jest przymocowana z przodu kadłuba silnika i napędzana w silnikach 4-cylindrowych i wysokoprężnych) paskiem klinowym, który napędza także alternator. Od wałka pompy, poprzez sprzęgło lepkościowe, jest napędzany wentylator, uruchamiany po przekroczeniu określonej wartości temperatury. W silnikach M40 pompa cieczy chłodzącej jest napędzana od wału rozrządu paskiem zębatym.

Należy pamiętać, aby układ chłodzenia był przez cały rok wypełniony mieszaniną miękkiej wody i środka zapobiegającego zamarzaniu oraz korozji.

Przygotowanie zdolnej do zapłonu mieszanki paliwa z powietrzem następuje w elektronicznym układzie zapłonowo-wtryskowym, gwarantującym utrzymanie stałych parametrów emisji spalin.

W wersjach 316i oraz 318i wyprodukowanych do sierpnia 1993 zamiast rozdzielacza zapłonu jest umocowany na głowicy tzw. rozdzielacz wysokiego napięcia, napędzany bezpośrednio przez wał rozrządu. Pozostałe silniki benzynowe mają statyczny, niezużywający się elektroniczny układ zapłonowy. W silnikach wysokoprężnych dozowanie paliwa także jest regulowane elektronicznie w układzie DDE (Digitale Diesel-Elektronik).

SILNIK WYSOKOPRĘŻNY BMW M51 (325 td, 325 tds)
1 – wał rozrządu, 2 – popychacz hydrauliczny, 3 – zawór, 4 – turbosprężarka, 5 – termostat, 6 – pompa cieczy chłodzącej 7 – pompa oleju, 8 – kolektor dolotowy, 9 — pompa próżniowa, 10 – łańcuch rozrządu, 11 – napinacz paska klinowego, 12 ~ pasek klinowy zębaty, 13 – sprzęgło lepkościowe.