VICTORIA KR 1 – rok 1920

VICTORIA KR 1 – rok 1920

Producent: Victoria-Werke AG, Norymberga, Niemcy

Victoria, firma znana ze swoich solidnych rowerów, w 1899 roku uruchomiła produkcję motocykli. Pierwsze pojazdy miały silniki pochodzące z innych wyspecjalizowanych firm.

Po pierwszej wojnie światowej Victoria znalazła się wśród przodujących producentów motocykli w Niemczech. Swoje zaszczytne miejsce zawdzięczała, przede wszystkim, solidnemu modelowi KR 1 z silnikiem z Bayerische Motoren Werke (która w tym czasie jeszcze nie produkowała własnych pojazdów). Dwucylindrowy silnik BMW (boxer ustawiony wzdłużnie) o pojemności skokowej 493 cm3, osiągał moc 4,8 kW (6,5 KM). Nie osłonięte koło zamachowe (z boku silnika) służyło jednocześnie jako napędzające koło pasowe, bowiem pas klinowy przekazywał napęd na tylne koło. Prosta rama rurowa miała zawieszenie przednie z widelcem trapezowym i krótkim wahaczem pchanym. Charakterystycznymi dla tych modeli były szerokie, głębokie błotniki i wysoka kierownica.

W 1923 roku, w którym BMW rozpoczęła produkcję własnych motocykli, Victoria musiała szybko uruchomić wytwarzanie silników w swoim zakładzie. W realizacji tego zamierzenia pomógł Martin Stolle, były konstruktor i współpracownik dr. inż. Maxa Fritza z wytwórni BMW, który opracował silnik, produkowany początkowo w firmie Wilhelma Sedlbauera w Monachium. Był to także boxer, ale z rozrządem górnozaworowym (OHV). Zdolności produkcyjne wytwórni Sedlbauer były niewystarczające do zaspokojenia popytu toteż Victoria wykupiła całą firmę, przewożąc urządzenia produkcyjne do swego zakładu w Norymberdze. Nowy model motocykla, oznaczony KR 2, miał jeszcze przekładnię pasową i dwustopniową skrzynię biegów.

W 1925 roku Stolle odszedł z firmy Victoria, by w nowej wytwórni Vorster & Stolle Motoren AG, z siedzibą w Monachium zająć się konstruowaniem i produkowaniem samochodu turystycznego marki Stolle 6/40 PS. Raz jeszcze spotkamy się z nazwiskiem tego wybitnego konstruktora w 1926 roku, gdy z berlińskiej firmy Deutsche Industrie Werke, w której pełnił funkcję głównego konstruktora wyjechały motocykle D-Rad.