VICTORIA KR 3 – rok 1925

VICTORIA KR 3 – rok 1925

Producent: Victoria Werke AG, Norymberga, Niemcy

Lansowaną przez konstruktora Martina Stolle koncepcję wzdłużnie umieszczonego silnika typu boxer przyjęto również w motocyklu Victoria KR 3, który właściwie był udoskonaloną wersją swego poprzednika. Model KR 3 miał trzystopniową skrzynię biegów, a nieco później także łańcuchowy napęd tylnego koła. Chłodzony powietrzem silnik tego pojazdu, z rozrządem górnozaworowym (OHV), miał pojemność skokową 496 cm3 i moc 8,8 kW (12 KM) przy 2600 obr/min oraz obiegowe smarowanie. Swego rodzaju osobliwością było zastosowanie dwu niezależnych hamulców, jednego na wale napędowym, a drugiego, bębnowego z wewnętrznymi szczękami, na osi tylnego koła. Motocykl ważył 110 kg. W latach 1924-1926 był sprzedawany za 1750 marek.

W tym czasie firma zatrudniała 2000 pracowników i produkowała rocznie 15000 motocykli — zaliczała się więc, wraz z NSU i Wandererem, do przodujących niemieckich fabryk motocyklowych.

Rok 1925 był dla Victorii pomyślny, również pod względem sportowym. Zespół fabryczny otrzymał bowiem nowy motocykl, w którym zastosowano udoskonalony silnik KR 3 ze sprężarką. Jego twórca, inż. Gustaw Steinlein, następca Martina Stolle, konstruując ten jeden z pierwszych niemieckich motocykli z silnikiem dwusuwowym ze sprężarką, przyczynił się do dalszego powodzenia firmy. Zalety motocykla potwierdził zawodnik Adolf Brudes na freiburskich „dniach rekordów” w 1926 roku, na których prędkością 166 km/h ustanowił nowy niemiecki rekord szybkości. Dalszy rozwój tego dobrze się zapowiadającego motocykla zahamowały trudności konstrukcyjne, powodujące m. in. przegrzewanie tylnego cylindra wskutek niedopracowanego chłodzenia.

Grupa modeli KR, produkowanych seryjnie, była nieustannie udoskonalana. Model KR 4 miał już 10,3 kW (14 KM), a w kolejnym modelu KR 6 pojemność silnika osiągnęła 598 cm3, zaś moc — w wersji sportowej — aż 18,4 kW (25 KM).

Popyt na motocykle Victoria był większy niż podaż. W 1928 roku pojawił się w sprzedaży całkowicie nowy model, z jednocylindrowym silnikiem z rozrządem górnozaworowym (OHC), o pojemności skokowej 348 cm3. W trzydziestych latach, gdy ograniczono import zagranicznych silników, w programie produkcyjnym Victorii pozostał motocykl KR 6, nowe modele KR 8 i KR 9 z dwucylindrowymi, leżącymi silnikami 498 cm3 oraz lekkie pojazdy z dwusuwowymi silnikami llo i Sachs. Marka Victoria zaczęła praktycznie zanikać w 1958 r., kiedy firma wraz z DKW i Express, weszła w skład koncernu Zweirad Union.