Alfa Romeo 147

Alfa Romeo 147

Alfa 147 nie jest modernizacją poprzedniego modelu (145), jak można by przypuszczać na podstawie podobieństwa kształtu i charakteru nadwozia. To zupełnie nowy samochód, zbudowany dla młodego, dynamicznego biznesmena, który nie zwraca jeszcze uwagi na samochody rodzinne lub wielofunkcyjne. Przy projektowaniu tego auta myślano także o kobietach, poświęcających się karierze zawodowej. Aby spełnić wysokie wymagania tej grupy odbiorców, przy projektowaniu modelu 147 szczególną uwagę zwrócono na nowoczesność rozwiązań technicznych i przyjemność, jaką daje kierowcy dynamiczny samochód.

Bryła nadwozia modelu 147 nie jest niczym nowym, nawiązuje stylem do końca lat 40., do modelu Villa Destre. Układem i wymiarami podobna do poprzednika (145) ma modną stylizację, wykorzystującą pełne obłości, przecięte ostrymi liniami, podkreślającymi sportowy charakter pojazdu. Dla zmniejszenia kosztów eksploatacji zderzak przedni ze spoilerem i kompletną obudową wlotu powietrza do chłodnicy wykonany jest z tworzywa sztucznego, które całkowicie absorbuje energię zderzeń z prędkością do 8 km/h. Przy drobnych stłuczkach naprawa auta polega jedynie na wymianie tego elementu. Tak samo zaprojektowano zderzak tylny.
Zgodnie z obowiązującymi kanonami sztuki inżynierskiej nadwozie spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa biernego, określone na 2005 rok. Wersja 3-drzwiowa ma sztywność skrętną wynoszącą 110 000 dNm/radian. Odmiana 5-drzwiowa, która pojawi się w sprzedaży w połowie 2001 roku, 95 000 dNm/radian. Dla zabezpieczenia pasażerów przed skutkami zderzeń samochód standardowo wyposażony jest w 6 poduszek bezpieczeństwa: dwie przednie, dwie boczne i dwie kurtyny powietrzne, obejmujące całą długość wnętrza. Pod względem bezpieczeństwa czynnego Alfa 147 może być zaliczana do awangardy. Standardem wyposażenia jest ABS, układ rozdziału siły hamowania między osiami EBD, układ ASR zapobiegający poślizgowi kół napędowych na śliskiej nawierzchni, wspomagany układ kierowniczy, wymagający 2,2 obrotu kierownicy między jej skrajnymi położeniami, oraz system VDC, automatycznie likwidujący poślizg samochodu na śliskiej nawierzchni.
Kolejne nowoczesne rozwiązanie techniczne znalazło miejsce w instalacji elektrycznej auta. Dane między czujnikami, układami sterującymi i wykonawczymi przesyłane są za pomocą dwóch multipleksowanych magistral typu CAN. Każda z sieci pracuje z inną prędkością. Szybsza obsługuje urządzenia odpowiedzialne za bezpieczeństwo i pracę silnika. Wolniejsza komputer pokładowy, dwustrefową klimatyzację, zestaw teleinformatyczny i wskaźniki w tablicy przyrządów. Nowinką techniczną jest system teleinformatyczny, wykorzystujący sieć telefonii komórkowej. Pozwala on na zamówienie miejsca w hotelu, stolika w restauracji, podaje lokalizacje stacji benzynowych, warsztatów serwisowych, barów, urzędów pocztowych itp. na trasie podróży. System ten wspomagany jest przez centrum informacyjne, działające 24 h na dobę, w którym operatorzy mogą rozmawiać w dwunastu językach. Realizowana jest w ten sposób idea sprzedaży samochodu razem z pakietem usług, zapewniających użytkownikowi w czasie eksploatacji auta stałą opiekę techniczną i informacyjną. System przechodzi ostatnie próby i od 2001 roku będzie dostępny dla wszystkich, zainteresowanych jego działaniem właścicieli samochodów Alfa Romeo. Dopełnieniem wyposażenia elektronicznego modelu 147 jest radio z rozbudowanym systemem nagłaśniającym firmy Bose.
W pierwszym okresie sprzedaży, do lata 2001 roku, model 147 dostępny będzie z 3-drzwiowym nadwoziem i gamą trzech silników benzynowych. Wersja pięciodrzwiowa z charakterystyczną (przejętą z modelu 156) klamką drzwi tylnych, umieszczoną przy szybie bocznej, będzie zaprezentowana wiosną przyszłego roku. Teraz gama silników 147-ki obejmuje trzy jednostki typu Twin Spark – dwie o pojemności 1,6 dm3 i jedną dwulitrową. Silniki 1.6 mają moc 77kW i 88 kW. Druga jednostka wyposażona jest w system zmian faz rozrządu. Silnik 2.0 16V TS również ma układ zmian faz rozrządu i dodatkowo wyposażony jest w dwa wałki wyrównoważające.
Alfa 147 przejęła zawieszenie kół z modelu 156, co w stosunku do poprzednika jest zmianą jakościową. Samochód prowadzi się łatwo, precyzyjnie, charakterystyka prowadzenia jest bliska neutralnej. Zawieszenie ma dużą sztywność, ale dobrze tłumi drobne nierówności, przy większych ugięciach udowadnia jednak, że mamy do czynienia z samochodem o charakterze sportowym. Podobnie można ocenić wyciszenie nadwozia, w którym słychać tylko niski pomruk silnika, narastający wraz ze wzrostem obrotów.
W czasie krótkich jazd testowych po drogach wokół Monte-Carlo można było odnieść wrażenie, że układ hamulcowy zaprojektowano „na wyrost”, w każdych warunkach i w całym zakresie osiąganych prędkości pozwala panować nad samochodem, bez żadnych objawów „zmęczenia”. Działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa czynnego nieco zaskakuje i wydaje się, że spycha kierowcę na drugi plan, ale trzeba się do tego przyzwyczaić – to najbliższa przyszłość motoryzacji. Podobnie można odnieść się do przekładni automatycznej Selespeed. Urządzenie działa poprawnie, a w ruchu miejskim jest nieocenione. Korzystanie z ręcznej zmiany biegów na krętej drodze daje nawet sporo zadowolenia przy szybkiej i dynamicznej jeździe, ale, z drugiej strony, odbiera kierowcy możliwość decydowania „o wszystkim”.