AUSTRO-MOTORETTE – rok 1921

AUSTRO-MOTORETTE – rok 1921

Producent: Steierische Fahrzeugwerke AG, Putingam koło Grazu, Austria

Austriacka firma Steirische Fahrzeugwerke w 1921 roku rozpoczęła swą motoryzacyjną działalność od produkcji pomocniczych napędów do rowerów. W skład zespołu napędowego, który mógł być wmontowany do każdego rodzaju roweru (w miejsce przedniego koła) wchodził silnik ze zbiornikiem paliwa, pomocniczy widelec i koło jezdne.

Dwusuwowy, jednocylindrowy silnik zastosowany w tym zespole miał pojemność 83 cm3 i osiągał moc 0,74 kW (1 KM) przy 3000 obr/min. Źródłem prądu zapalającego mieszankę w cylindrze był niskonapięciowy iskrownik, umieszczony w kole zamachowym. Świeca zapłonowa miała ruchome elektrody i jednocześnie pełniła funkcję przerywacza. Rozwieraniem styków sterowała śruba umocowana na tłoku. Wał korbowy silnika, ułożyskowany na jednym końcu, przechodził przez piastę przedniego koła, zaś na drugim końcu miał zamocowane koło zamachowe połączone z przekładnią planetarną.

Cały zespół (o łącznej masie 12,5 kg) umożliwiał pojazdowi, w którym został zamocowany, osiągnięcie prędkości do 40 km/h. Zużycie paliwa wynosiło 1,5—3 litrów na 100 kilometrów.

Od 1924 roku wytwórnia rozpoczęła produkcję lekkich motocykli konstrukcji inż. Karla Schubera, wyposażonych w dwusuwowy silnik o pojemności skokowej 144 cm3, który osiągał moc 1,8 kW (2,5 KM) przy 3000 obr/min.

Inż. Schuber skonstruował także motocykl wyścigowy o pojemności skokowej 173 cm3, z dwoma wałkami rozrządu w głowicy cylindra.

Od 1927 roku w Grazu produkowano – już pod nową nazwą firmową: Grazer Motorenwerke – motocykle marki Titan klasy 350 cm3 (z dwusuwem) oraz pięćsetki, wyposażone w czterosuwowe, dolnozaworowe silniki firm JAP i Blackburne.

W 1933 roku fabryka zaniechała produkcji motocykli.