BSA producent motocykli

BSA producent motocykli

Spółka Birmingham Smali Arms Company powstała już w 1861 roku w wyniku zjednoczenia kilku zakładów zbrojeniowych. W latach 1893—1908 firma BSA produkuje ramy i inne części rowerowe a następnie motocyklowe. Produkcję kompletnych motocykli zaczęto w Birmingham przygotowywać w 1906 roku.

Pierwsze seryjne motocykle opuściły fabrykę w 1909 roku. Były to pojazdy o typowej na owe czasy konstrukcji, wyposażone w jednocy-lindrowy, chłodzony powietrzem silnik, który napędzał tylne koło za pomocą pasa.

W 1910 roku firma połączyła się ze spółką The Daimler Co. W ramach tego koncernu powstały wówczas cztery przedsiębiorstwa specjalistyczne. Były to BSA Cycles Ltd., produkujący rowery i motocykle, BSA Guns Ltd., nastawiony na produkcję broni, BSATools Ltd., dostarczający pozostałym zakładom narzędzi i przyrządów i, wreszcie, BSA Radio Ltd., produkujący odbiorniki radiowe. Podczas pierwszej wojny światowej cała produkcja koncernu została czasowo przestawiona na produkcję broni.

Po wojnie BSA powróciła do produkcji motocykli. Dzięki niezawodnym pojazdom z jednocylindrowym silnikiem (z rozrządem dolnozaworowym) o pojemności skokowej 499 cm3 i 557 cm3 zyskała sobie znakomitą opinię. W 1923 roku rozszerzono gamę produkowanych modeli o pojazdy z widlastym silnikiem dwucylindrowym (czterosuwowym) 769 cm3 i 996 cm3 oraz motocykl z silnikiem dwusuwowym o pojemności 173 cm3.

Przebojem wytwórni BSA stał się Sloper — model z 1926 roku, produkowany przez 9 lat w wersjach górno- i dolnozaworowych. Nowatorskie w pojeździe było, przede wszystkim, odmienne usytuowanie silnika (pochylenie do przodu) wskutek czego zmieniło się położenie skrzyni korbowej i znalazło miejsce na zbiornik oleju. Koncepcja ta umożliwiła obniżenie siodła do wysokości 63 cm od podłoża, dzięki czemu motocykl miał nie tylko nisko położony środek ciężkości, ale uzyskał lepsze właściwości jezdne i ładny, aerodynamiczny kształt.

W latach trzydziestych BSA produkowała jedne.z najlepszych motocykli sportowych – z czterosuwowym jednocylindrowym silnikiem o pojemności do 600 cm3, a także pojazdy z widlastymi silnikami dwucylindrowymi o dużej pojemności. Powszechnie znana i uznana była seria Star z modelami Gold Star, Empire Star itd.

Po drugiej wojnie światowej do koncernu BSA przystąpiły także znane wytwórnie Ariel i Triumph. Wzajemna współpraca była tak ścisła, że trudno było rozróżnić poszczególne modele, a niektóre części motocykli tych marek były wzajemnie wymienialne. W 1971 roku BSA zaprzestała swej działalności.