NEANDER – rok 1929

NEANDER – rok 1929

Producent: Neander Mfg., Dilren-Rólsdorf, Nadrenia, Niemcy

Jeden z najzdolniejszych niemieckich konstruktorów — Ernst Neumann-Neander rozpoczął, w małym warsztacie w Euskirchen, produkować własne motocykle. Był to człowiek niesłychanie wytrwały, pomysłowy, a do poszczególnych konstrukcji podchodził w sposób niekonwencjonalny. Największe zainteresowanie budziły ramy jego motocykli, sporządzane z tłoczonych stalowych rur o przekroju prostokątnym oraz z duralu. W tych ramach montował początkowo lekkie dwusuwowe silniki marki Villiers o pojemności skokowej 122 cm3 i 172 cm3. Od 1927 roku zastosował jednakową ramę dla wszystkich modeli z silnikami od 346 cm3 do 996 cm3 (firm JAP, Kuchen i MAG).

Zamieszczona ilustracja przedstawia model z 1929 roku, z wzdłużnie umieszczonym widlastym silnikiem dwucylindrowym marki MAG, o pojemności 996 cm3. Silnik był osadzony w tłoczonej ramie, której elementy nie były emaliowane, ale kadmowane, co nadawało motocyklowi charakterystyczny kolor. Nowatorstwo Neandera było widoczne także w kształcie i sposobie zharmonizowania zbiornika paliwa z siodłem o nietradycyjnym, anatomicznym kształcie. Podstawę siodła stanowił tłoczony element blaszany, wyłożony skórzaną poduszką z powietrzem. Ciekawe było rozwiązanie przedniego widelca. Był to stalowy element tłoczony, resorowany na krótkich resorach piórowych, ułożonych po obu stronach, wzdłuż jego osi.

Wytwórnia nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem Allright w Kolonii nad Renem i w 1927 roku przeniosła się do Duren-Rólsdorfu w Nadrenii. Udane ramy Neandera produkowała na licencji również firma Opel i montowała w nich własne silniki o pojemności 494 cm3. Ernest Neander zaniechał produkcji własnych motocykli w 1929 roku. W późniejszych latach zajmował się konstruowaniem różnych pojazdów na zlecenie poszczególnych producentów motocykli i samochodów.

Niekonwencjonalność jego rozwiązań konstrukcyjnych i związane z tym wysokie koszty wytwarzania nie pozwoliły mu nigdy na powiększenie produkcji i wejście między większe firmy motocyklowe. Zmarł na początku lat pięćdziesiątych, ale pojęcie: konstrukcja Neandera stało się synonimem oryginalności i funkcjonalności wśród entuzjastów motocykli.