PREMIER 500 SSL – rok 1929

PREMIER 500 SSL – rok 1929

Producent: Premier Fahrrad & Maschinenfabriks AG, Eger (Cheb), Czechosłowacja

Firma Premier, znana przede wszystkim z dobrych rowerów, w historii motocykli pojawiła się kilkakrotnie. W Anglii, w Coventry, produkowano motocykle tej marki w okresie od 1908 do 1918 roku. Filia w Niemczech rozpoczęła produkcję w 1911 roku w Norymberdze, a w dwa lata później przeniosła się do miasta Eger (Cheb), leżącego na pograniczu dawnej monarchii austro-węgierskiej. Firma z Eger miała charakter międzynarodowy: jej dyrektorem generalnym był Anglik — Geoffrey Rotherham, głównym konstruktorem Niemiec — Hans Baumann, a dyrektorem handlowym Czech — Franciszek Maśinda.

Produkcję motocykli po wojnie podjęto dopiero w 1923 roku. Pierwszym pojazdem był Lilliput z silnikiem dwusuwowym, chłodzonym powietrzem, o pojemności skokowej 269 cm3. Dzięki wielkiemu powodzeniu handlowemu, model ten z niewielkimi zmianami utrzymał się w produkcji pełnych dziesięć lat. W ciągu tego czasu zmieniono przekładnię pasową na łańcuchową, zaś skrzynię biegów o dwóch przełożeniach zastąpiono trzystopniową.

Oprócz modelu z dwusuwowym silnikiem 269 cm3, w 1929 roku, Premier oferował motocykle z jednocylindrowymi silnikami czterosuwowymi o pojemności skokowej 346 cm3 i 490 cm3 (marki JAP lub własnej produkcji) oraz model dwucylindrowy o pojemności skokowej 746 cm3.

Model 500 SSL (Super Sport Luxus), skonstruowany przez inż. Otto Lausmanna, zaliczał się do najnowocześniejszych i najlepszych motocykli tej firmy. Silnik, pochodzący także z wytwórni Premier, był nachylony do przodu. Była to jednostka jednocylindrowa z rozrządem górnozaworowym OHV, o długim skoku tłoka i pojemności skokowej 494 cm3. Osiągała moc 16 kW (22 KM) przy 4500 obr/min. Miała smarowanie obiegowe, z ręczną pompą oleju, oraz dwustronny wylot spalin. Oddzielona od silnika trzystopniowa skrzynia biegów z ręcznym sterowaniem pochodziła z firmy Strumey-Archer. Nowatorsko rozwiązana rama rurowa, z wysoko umieszczonym zbiornikiem paliwa, miała przednie koło zawieszone w widelcu wahliwym z ciernymi amortyzatorami. Hamulce działały na obydwa koła. Motocykl o masie własnej 140 kg rozwijał prędkość maksymalną 125 km/h.

Pojazdy firmy Premier nie zaliczały się do konstrukcyjnej awangardy motocyklowej. Jeśli ponadto uwzględnimy ich wysoką cenę, to nie można się dziwić, że wytwórnia była zmuszona do zaniechania produkcji w 1933 roku, chociaż należała w tym czasie do największych czechosłowackich producentów motocykli.