PUCH LM – rok 1923

PUCH LM – rok 1923

Producent: Puchwerke Aktiengesellschaft, Graz, Steiermark, Austria

Po przerwie spowodowanej wybuchem pierwszej wojny światowej, motocykle Puch pojawiły się na rynku dopiero w 1923 roku. W odróżnieniu od innych producentów firma nie zadowoliła się wytwarzaniem przedwojennych modeli i przygotowała do produkcji nowy motocykl z niekonwencjonalnym dwucylindrowym, dwusuwowym silnikiem, którego dwa tłoki były osadzone na wspólnym, rozwidlonym korbowodzie.

Nowy model oznaczono symbolem LM — lekki motocykl. Jego konstruktorem był inż. Giovanni Marcellino, znany z opracowania koncepcji silnika z dwoma tłokami osadzonymi na jednym korbowodzie, już we włoskiej firmie Garelli, gdzie wówczas pracował. Silnik Puch miał jednak udoskonaloną konstrukcję: dwa cylindry i dwa tłoki ze wspólną komorą spalania i wspólnym rozwidlonym korbowodem. Silnik pracował jednak jak jednocylindrowy, bowiem jeden z tłoków sterował przepłukaniem cylindra, a drugi wylotem spalin (z tym, że podczas pracy tłok wydechowy wyprzedzał tłok przepłukujący). Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano lepsze napełnianie i zmniejszono straty wymiany ładunku. Niewielka pojemność silnika, bo zaledwie 123 cm3, a co za tym idzie, niewysoka moc — 1,5 kW (2 KM) przy 2500 obr/min umożliwiała osiąganie (na równej drodze) prędkości do 60 km/h, mimo że masa własna motocykla nie przekraczała 42 kg. Tylne koło było napędzane za pośrednictwem łańcucha. Wewnątrz piasty tylnego koła była umieszczona dwustopniowa przekładnia planetarna z wolnym kołem, spełniająca jednocześnie funkcję sprzęgła.

W pierwszym roku produkcji sprzedano od razu 2500 sztuk tego modelu, czyli całoroczną produkcję firmy. Sukcesy handlowe umożliwiły dalsze prace nad ulepszaniem motocykli i przygotowanie nowego, silniejszego modelu 175 cm3.