Puch producent motocykli

Puch producent motocykli

Johann Puch miał już za sobą pierwsze doświadczenia w produkcji rowerów w firmie Styria Fahrradwerke, kiedy w 1899 roku założył własne przedsiębiorstwo: Erste Steiermarkische Fahrradfabrik AG, w którym od 1903 roku produkował seryjnie własne motocykle.

Pierwsze motocykle marki Puch miały stosunkowo duży rozstaw osi i nisko umieszczony silnik. Tylne koło było napędzane za pomocą pasa. Pierwszy model wyposażono w silnik jednocylindrowy, chłodzony powietrzem, o mocy 2 kW (2,75 KM). W roku 1902 Johann Puch, nie czekając na uruchomienie seryjnej produkcji, na prototypie wziął udział w wyścigu na alpejską przełęcz Semmering, gdzie zajął drugie miejsce. Po sukcesach konkurencyjnej firmy Laurin & Klement, która w 1905 roku zwyciężyła w największych wyścigach motocyklowych Coupe Internationale, konstruktorzy Pucha dołożyli starań i zbudowali dwucylindrowy pojazd o mocy 8,8 kW (12 KM) i masie własnej 50 kg. Na tym modelu kierowcy fabryczni – Nikodem i Obruba – zajęli pierwsze i drugie miejsce w ostrym pojedynku z europejską elitą w Coupe Internationale w 1906 roku.

Do wybuchu pierwszej wojny światowej wytwórnia produkowała motocykle z jednocylindrowymi i dwucylindrowymi, widlastymi dwusuwami (wyjątkiem był motocykl z 1916 roku, w którym zastosowano silnik o mocy 4,4 kW płaski boxer ustawiony wzdłużnie; wyprodukowano zaledwie 10 sztuk tego modelu).

Po pierwszej wojnie światowej popyt na motocykle Pucha był tak duży, że firma w 1923 roku zaniechała produkcji samochodów i przestawiła się wyłącznie na pojazdy jednośladowe. Wytwarzano motocykle z silnikiem dwusuwowym, dwucylindrowym, o współbieżnych tłokach i wspólnym rozwidlonym korbowodzie, pochodzące z pracowni konstruktorskiej inż. Giovanniego Marcellina. Pojemność skokowa silników wzrastała stopniowo z 125 cm3 w roku 1923 do 175 cm3 w roku 1927 oraz 248 cm3 w 1929 roku. Ten ostatni, bardzo udany model, był nieustannie udoskonalany i w różnych odmianach produkowany do lat pięćdziesiątych. Na jego bazie opracowano dwucylindrową pięćsetkę.

Należy wymienić tu jeszcze potężny motocykl z roku 1936, z poprzecznie montowanym czterocylindrowym, płaskim silnikiem typu boxer, o pojemności skokowej 792 cm3, który osiągał moc 14,7 kW (20 KM). „Specjalnością” wszystkich przedwojennych motocykli (z wyjątkiem modelu 200 cm3 z 1937 roku i modelu 125 cm3 z roku 1939) był mechanizm sprzęgła usytuowany w tylnym kole.

Po drugiej wojnie światowej firma Puch dostosowywała swe maszyny do startów w rajdach sześciodniowych. Profil produkcyjny miała nadal urozmaicony, od małych mopedów przez pojazdy motocrossowe, aż po motocykle turystyczne klasy 250 cm3, oczywiście z dwusuwowymi silnikami.