Sarolea producent motocykli

Sarolea producent motocykli

Pierwsze motocykle marki Sarolea zaczęły opuszczać fabrykę w Herstal w Belgii w 1898 roku. Wytwórnia Maison Sarolea powstała w roku 1850 w Liege, jako fabryka przemysłu zbrojeniowego. Początkowo specjalizowała się w wyrobach z zakresu mechaniki precyzyjnej, z których najbardziej znana była broń palna, następnie zaczęła produkować rowery, a tuż przed podjęciem produkcji motocykli — trójkołowce z silnikami kupowanymi w innych firmach.

Na początku dwudziestego wieku czołowe belgijskie firmy motocyklowe, jak Minerva, FN i Sarolea nawiązały współpracę, by wylansować swoje wyroby na zagranicznym rynku motocyklowym, co też udało się im pomyślnie zrealizować.

Pod koniec pierwszej wojny światowej w Sarolei zakończyła się produkcja rowerów z doczepnym silnikiem i zaczęto wytwarzać pojazdy, które uczestnicząc w wyścigach motocyklowych przyniosłyby rozgłos firmie. Jednocześnie lansowano zasadę (stosowaną w produkcji seryjnej a także i motocykli wyścigowych), że rynki zbytu najlepiej zdobywać dzięki dobrej jakości i niezawodności wyrobów, a nie za pomocą konstrukcyjnych udziwnień. Słuszność tej polityki potwierdziły zwycięstwa w 1923 roku w zawodach na trasie Liege- Nicea —Liege i o Grand Prix Belgii w tym samym roku.

Asortyment produkcyjny zakładów zwiększono pod koniec lat dwudziestych. W tym czasie oprócz klasycznych czterosuwowych motocykli 350 cm3 i 500 cm3, zaczęto produkować modele z silnikami dwusuwowymi o pojemności skokowej 124 cm3, 147 cm3 i 174 cm3.

Po drugiej wojnie światowej reprezentacyjnymi modelami firmy Sarolea były motocykle z dwucylindrowymi silnikami rzędowymi o pojemności 498 cm3 i 598 cm3.

W latach pięćdziesiątych, kiedy w Belgii nastąpiła specjalizacja poszczególnych firm motocyklowych, Sarolea zajęła się produkcją motocykli z silnikami dwusuwowymi, dostarczanymi z firm llo, Sachs i Mi-Val (o pojemności skokowej 50 cm3 do 250 cm3). Wytwórnia Sarolea zaniechała produkcji jednośladów w 1957 roku.