RUDGE 500 ULSTER – rok 1933

RUDGE 500 ULSTER – rok 1933

Producent: Rudge-Whitworth Ltd., Grow Lane, Coventry, Anglia

W latach 1928-1933 Rudge zaliczał się do najbardziej popularnych angielskich marek motocyklowych. Zawdzięczał to nowatorskiej konstrukcji swego czterozaworowego silnika (z 1924 roku), który w połączeniu z czterostopniową skrzynią biegów umożliwił tym pojazdom wiele zwycięstw, także w wyścigach. Firma nie zadowalała się sukcesami. Jej konstruktorzy stale dopracowywali i ulepszali produkowane motocykle. W 1930 roku dokonano istotnej zmiany w silniku. W celu wyeliminowania pęknięć czterozaworowych głowic z równoległymi zaworami w mostku między zaworami wylotowymi (wskutek przeciążeń cieplnych), zdecydowano się na radialne ustawienie zaworów (ze względu na półkulistą komorę spalania). Ta zmiana spowodowała również konieczność opracowania nowego systemu sterowania zaworami. Poprawka okazała się udana, w jej efekcie zawodnicy Handley i Tyrrel-Smith odnieśli w 1930 roku zwycięstwa w klasie senior i junior Tourist Trophy.

Zamieszczona ilustracja przedstawia model Ulster w sportowym wykonaniu, z prowadzonymi górą rurami wydechowymi. Pojazd ten był wyposażony w jednocylindrowy, czterosuwowy silnik o pojemności 499,3 cm3 i mocy 17,7 kW (24 KM), którą osiągał przy 5000 obr/min. Odkryty, czterozaworowy mechanizm rozrządu pracował w systemie OHV. Do zapalania mieszanki służył iskrownik Boscha. Skrzynia biegów o czterech przełożeniach była oddzielona od silnika a cały zespół napędowy zamocowany w pojedynczej rurowej ramie. Przednie koło, większe od tylnego, było zamocowane w widelcu typu Webb, resorowanym za pomocą obudowanej sprężyny śrubowej. Osobliwością modeli Rudge były składane podpórki, uruchomione ręczną dźwignią po lewej stronie. Motocykl miał masę własną 168 kg i rozwijał maksymalną prędkość 140 km/h. Zużycie paliwa wahało się w granicach 3—4 litrów na 100 km.

O jakości i popularności marki Rudge świadczy fakt, że wielu znanych producentów motocykli (Imperia, HRD, Miller, Zundapp i innych) montowało czterozaworowe silniki z fabryki w Coventry (z oznaczeniem Python) w swoich pojazdach.

Firma Rudge-Whitworth zakończyła swoją działalność w 1940 roku.