SCOTT FLYING SQUIRREL – rok 1930

SCOTT FLYING SQUIRREL – rok 1930

Producent: Scott Motor Cycle Co., Ltd., Shipley, Anglia

Awangardowe rozwiązania techniczne spotykane w motocyklach Scott, napędzanych dwusuwowymi silnikami, stosowano w pojazdach tej firmy nawet po śmierci jej założyciela Alfreda Scotta (w 1923 roku). Było to zasługą wybitnego konstruktora W. Culla, który kontynuował prace nad utrzymaniem dotychczasowego poziomu technicznego wyrobów i dbał o dalszy rozwój wytwórni.

Zamieszczona ilustracja przedstawia model Scott Flying Squirrel (latająca wiewiórka), wyposażony w chłodzony powietrzem dwucylindrowy silnik dwusuwowy o pojemności 596 cm3. Maksymalną moc 17,7 kW (24 KM) agregat napędowy motocykla osiągał przy stosunkowo wysokich obrotach — 4000 na minutę. Wał korbowy miał koło zamachowe umieszczone pośrodku, między korbowodami. Korbo-wody były ułożyskowane w łożyskach walcowych. Łańcuch (także umieszczony pośrodku silnika) napędzał trójstopniową skrzynię biegów i iskrownik. Oryginalnie był rozwiązany przedni widelec marki Girder, z centralną sprężyną (pierwowzór produkowanych później i znacznie lepszych widelców teleskopowych). Kratownicowa rama, składana z prostych rur, miała nisko umieszczony punkt ciężkości, co gwarantowało dobrą stateczność i świetne własności jezdne pojazdu. Motocykl miał masę 160 kg i rozwijał maksymalną prędkość 136 km/h. Wytwórnia określała zużycie paliwa na 4 litry na 100 km.

Z innych wyróżniających się motocykli marki Scott, zasługuje na wzmiankę pojazd z jednocylindrowym silnikiem chłodzonym powietrzem, o pojemności 297 cm3 z 1929 roku oraz model z 1934 roku, z chłodzonym wodą trzycylindrowym, rzędowym silnikiem dwusuwowym o pojemności 996 cm3 i mocy 36,8 kW (50 KM).

W 1950 roku firma zlikwidowała produkcję w Shipley i przeniosła fabrykę do Birmingham, gdzie pod nazwą Aerco Jigs and Tools kontynuowała produkcję, ale w ograniczonym zakresie.