INDIAN FOUR – rok 1930

INDIAN FOUR – rok 1930

Producent: Hendee Manufacturing Co., Springfield, Massachusetts, USA

Indian Four (z silnikiem czterocylindrowym) był swego rodzaju osobliwością wśród sławnych motocykli tej firmy — jedno- i dwucylindrowych — o atrakcyjnych nazwach: Scout, Police-Scout, Chief i Big Chief. Pomysł tej maszyny powstał w 1927 roku jeszcze w amerykańskiej firmie motocyklowej ACE Motor Company, gdzie pracował William Henderson, znany konstruktor motocykli z czterocylindrowy-mi silnikami rzędowymi. W 1927 roku ACE wstąpiła do spółki Hendee Mfg. Co. Od tej pory (w latach 1927—1929) sprzedawano ten motocykl pod nazwą Indian-ACE. W Springfield model Hendersona otrzymał „nowy fason” a od 1930 roku także nową nazwę – Indian Four.

Chłodzony powietrzem czterocylindrowy silnik rzędowy tego pojazdu miał pojemność 1265 cm3. Głowice cylindrów były bogato żebrowane w celu zapewnienia właściwego chłodzenia. Maksymalna moc wynosiła 18,4 kW (25 KM). Napęd z silnika był przenoszony na mokre sprzęgło wielotarczowe, mocowane na kole zamachowym i skrzynię biegów o trzech przełożeniach, sterowaną ręcznie. Napęd ze skrzyni biegów na tylne koło był przenoszony za pomocą przekładni łańcuchowej. Skrzynia biegów była zblokowana z silnikiem, a cała jednostka napędowa zamocowana w mocnej, podwójnej ramie rurowej. Przedni widelec z krótkim wleczonym wahaczem był resorowany na ćwierćeliptycznym resorze piórowym. Szeroki błotnik, charakterystyczny dla motocykli marki Indian, dobrze „krył” przednie koło. Szczękowe hamulce na obydwu kołach musiały zostać powiększone z uwagi na imponującą masę motocykla, wynoszącą w przybliżeniu 240 kg i godną podziwu prędkość maksymalną — 140 km/h.

Indian Four był to najlepszy model spośród serii pojazdów tej marki. Wyróżniał się wyjątkowo elastyczną pracą czterocylindrowego silnika i znakomitym komfortem jazdy.