BD 500 – rok 1927

BD 500 – rok 1927

Producent: Tovarna na stroje, Breitfeld-Danek, Praga X, Czechosłowacja

W połowie lat dwudziestych, gdy na czechosłowackim rynku motocyklowym przeważały wyroby amerykańskie i angielskie a produkcja krajowa była rozdrobniona i pozostawała na poziomie drobno-towarowej produkcji rzemieślniczej, niezbyt przeciążony pracą wydział lotniczy Fabryki Maszyn Breitfeld-Danek, otrzymał zamówienie ówczesnego Ministerstwa Obrony Narodowej na wykonanie próbnej serii motocykli o pojemności skokowej 500 cm3. Opracowanie nowego motocykla powierzono znanemu konstruktorowi motocykli Jarosławowi F. Kochowi. Koch miał już za sobą kilka własnych, zrealizowanych projektów. Wśród nich wyróżniał się model 350, z rozrządem górnozaworowym (OHC), z wałkiem królewskim, produkowany pod marką JFK. Wałek rozrządu w tym pojeździe napędzał także iskrownik, umieszczony nad głowicą cylindrów.

W nowym motocyklu Koch wykorzystał doświadczenia uzyskane przy budowie poprzednich modeli i dlatego prototyp pojazdu zbudowano — pod jego kierownictwem — w rekordowym czasie trzech miesięcy. Motocykl, który otrzymał nieoficjalną nazwę Bedar okazał się udaną konstrukcją, firma uzyskała dalsze zamówienia i wyprodukowano kilka serii po pięćset egzemplarzy.

Do cech charakterystycznych motocykli BD należał nowoczesny silnik czterosuwowy o pojemności skokowej 499 cm3, osiągający przy 4000 obr/min moc 11 kW (15 KM). Zawory sterowane były dwoma wałkami rozrządu umieszczonymi w głowicy (2 x OHC). Zblokowaną z silnikiem trzystopniową skrzynię biegów można było bez trudu wyjąć w całości z zespołu napędowego. Na uwagę zasługiwało rozwiązanie mocowania kół, które można było wzajemnie wymieniać, przy czym tylne koło wyjmowało się bez zdejmowania łańcucha. Motocykl, wyposażony w podwójną ramę rurową, miał masę 178 kg i rozwijał maksymalną prędkość 105 km/h.

W 1929 roku fabrykę włączono do koncernu Ćeskomoravske Strojirny (posiadającego wydział produkujący znane samochody Praga). Motocykl BD 500 był jednak nadal produkowany po kilku drobniejszych udoskonaleniach (nowy system smarowania, udoskonalony zbiornik paliwa i reflektor), pod nazwą Praga BD 500.

Z powodu słabej opłacalności, w 1935 roku zaniechano produkcji motocykli w tym koncernie.