Kalendarium motocykli

Kalendarium motocykli

XVII wiek – anonimowy malarz namalował na szybie okiennej w kościele St. Gides w Stoke Poges w Anglii drewniany pojazd jednośladowy.

1771 — Mede de Sivrac, francuski szlachcic, pojawił się w paryskich ogrodach Palais Royal na drewnianej ramie o dwu kołach, nazwanej najpierw celerifere, a po rewolucji francuskiej — velocifere.

1817 — Karl Drais von Sauerbronn, niemiecki baron opatentował velocifere ze sterowanym kołem przednim i nazwał ją laufmaschine. Przyjęła się popularna nazwa drezyna (draisienne).

1838 – Szkocki kowal Kirkpatric Macmillan z Courthill sporządził dźwigniowy mechanizm do przenoszenia ruchu nóg na tylne koło.

1845 – Anglik R. W. Thomson wynalazł gumowe obręcze na koła.

1850 — Niemiecki uczeń Philip Heinrich Fischer ze Schweinfurtu i, niezależnie od niego, francuski cyklista Ernest Michaux, wyposażył drezynę w pedały na przednim kole.

1860 – Szkocki mechanik Mac Donald wprowadził rurową ramę.

1861 — Rozpoczyna się seryjna produkcja rowerów.

1867 — Madison wprowadził szprychy druciane.

— Na wyścigach rowerowych z Paryża do Rouen po raz pierwszy zastosowano łożyska kulkowe i wałeczkowe.

1868 — Niemiecki mechanik K. Meyer zbudował, według planów paryskiego zegarmistrza Andre Guilmeta, pierwszy rower o napędzie łańcuchowym na tylne koło.

1869 — Rower został wyposażony w resorowane siodełko i hamulec na tylne koło.

— Francuz Mayer skonstruował pierwszy rower z metalu.

— Po wielu eksperymentach powstaje pierwszy pojazd jednośladowy z własnym napędem — Michaux-Perreaux z silnikiem parowym.

1870 — Anglik Couper udoskonalił układ szprych z promieniowego na styczny, skrzyżowany — naprężenia ściskające zmieniły się na rozciągające.

1873 – Anglik L. H. Lawson umieścił pedały w ramie między kołami.

1882 — De Dion-Bouton i Trepardoux założyli pierwszą wytwórnię produkującą pojazdy parowe, w tym trójkołowce.

1885 — James K. Starley z firmy Starley & Sutton w Coventry wprowadził na rynek tzw. Rover Safety Bicycle, w skrócie Rover. Siodełko znajdowało się nad tylnym kołem, obydwa koła miały jednakową średnicę.

— Angielska firma rowerowa Humber po raz pierwszy zastosowała trapezową ramę, składającą się z dwóch połączonych trójkątów.

— Gottlieb Daimler zamocował, tytułem próby, na drewnianej ramie pionowy silnik spalinowy, tworząc w ten sposób pierwszy motocykl, zbliżony w założeniach konstrukcyjnych do dzisiejszych.

1888 — Irlandzki weterynarz John Dunlop nałożył na koła roweru swego syna gumowe opony napełnione powietrzem.

1889 – Powstaje pierwszy parowy motocykl Hildebranda.

1892 — Heinrich Hildebrand, monachijski konstruktor, demonstruje rower napędzany silnikiem dwusuwowym.

1893 — E. J. Pennington skonstruował w Ameryce pierwszy motocykl z dwucylindrowym silnikiem spalinowym.

— Francuski konstruktor Millet zbudował pojazd dwukołowy z gwiaździstym, pięciocylindrowym silnikiem, umieszczonym w piaście tylnego koła. Po raz pierwszy zastosował pokrętne rękojeści, filtr powietrza i podgrzewanie zasysanej mieszanki.

— Włoch Bernardi dołączył do roweru jednokołową przyczepę z silnikiem, która właściwie pchała rower do przodu.

1894 – W firmie Hildebrand & Wolfmuller rozpoczęto seryjną produkcję pojazdów jednośladowych z silnikami spalinowymi, określonych po raz pierwszy mianem motocykla (niem. Motorrad).

1895 – Sir David Salomon urządził w Tunbridge Wells w Anglii wystawę pojazdów konnych, na której wystawiono również dwa motocykle-trój-kołowce: marki De Dion-Bouton oraz firmy Gladiateur Company.

1897 – Bracia Wernerowie zaprezentowali lekki motocykl z silnikiem umieszczonym nad przednim kołem.

1898 — W Niemczech zorganizowano pierwsze wyścigi na trasie Berlin —Potsdam o długości 54 km.

1900 – Angielska firma Phelon & Moore w Cleckheaton zbudowała pierwszy motocykl z napędem łańcuchowym.

1902 – Francuska firma Clement skonstruowała pierwszy motocykl wyścigowy z czterocylindrowym silnikiem widlastym o pojemności 1000 cm3, który osiągał prędkość maksymalną 115 km/h.

– Po próbach wielu wynalazców — Robert Bosch opracował iskrownik wysokiego napięcia, umożliwiający zapłon mieszanki za pomocą świecy iskrowej.

1903 – Angielski producent Ashburn z Leeds zastosował w swoim motocyklu z silnikiem firmy Minerva, tylny widelec resorowany za pomocą pionowej sprężyny śrubowej.

– W Londynie powstał Auto Cycle Club oraz czasopismo dla motocyklistów pod tytułem The Motor Cycle.

1904 – Moto Club de France zorganizował słynne wyścigi motocyklowe Coupe Internationale.

– W czeskim mieście Pacov powstała międzynarodowa federacja cyklistów i motocyklistów – FICM.

– Na wystawie w Paryżu pojawił się motocykl belgijskiej firmy FN, z rzędowym, pionowym czterocylindrowym silnikiem; amerykański Staffey z silnikiem chłodzonym wodą a także silnik francuskiej firmy Griffon, z odejmowaną głowicą.

– W Anglii krążyło po drogach 25 000 motocykli.

– Powstała niemiecka organizacja motocyklowa i rozpoczęła swoją działalność od zorganizowania wyścigów Frankfurt-Potsdam, w których wzięło udział 113 motocykli.