SAROLEA 500 23 M – rok 1926

SAROLEA 500 23 M – rok 1926

Producent: Ets. Sarolea, Herstal, Liege, Belgia

Wraz z Minervą i FN Sarolea należy do twórców belgijskiego przemysłu motocyklowego i, jednocześnie, do najstarszych firm motocyklowych świata. Firma ta już od 1898 roku produkowała własne motocykle turystyczne i wyścigowe a ponadto dostarczała swoich niezawodnych silników innym producentom motocykli. Motocykle tej marki z lat dwudziestych były wyposażone w czterosuwowe silniki jednocylindrowe z rozrządem dolno- i górnozaworowym OHV, o pojemności 346 cm3 i 496 cm3, konstrukcyjnie podobne do silników angielskich.

Motocykl Sarolea 23 M z 1926 roku należał do najbardziej udanych pojazdów z tego okresu. Jednocylindrowy, chłodzony powietrzem silnik tego motocykla miał górnozaworowy rozrząd (OHV) i pojemność skokową 496 cm3. Wyróżniał się podwójnym systemem smarowania, bowiem oprócz mechanicznej pompy oleju miał dodatkową, ręczną, uruchamianą w ciężkich warunkach terenowych lub przy większej prędkości. Prosta rurowa rama była otwarta od dołu. Zawieszenie przednie z widelcem wahliwym miało dwie sprężyny śrubowe i dwa cierne amortyzatory. Tylne koło nie było resorowane. Kierownicę, mocowaną w uchwytach zaciskowych, można było nastawiać w odpowiednim położeniu. Obydwa koła miały hamulce szczękowe. Motocykle wyposażano w silniki o różnej mocy. W seryjnym wykonaniu model 23 M rozwijał prędkość maksymalną 125 km/h.

Sarolea 500 23 M wsławiła się w 1924 roku na wyścigach Giro d’ltalia, które w tym okresie były uważane za najtrudniejsze. Zawody te obsadzały najlepsze włoskie zespoły wyścigowe. Pierwsze, trzecie, siódme i trzynaste miejsce zapewniły Sarolei zwycięstwo drużynowe i indywidualne. W rok później firma otrzymała nagrodę w klasyfikacji generalnej we Włoszech za 23 zwycięstwa w ciągu jednego roku.

Ostatnie sukcesy przyniósł rok 1926, w którym zespół fabryczny Sarolei uczestniczył w wyścigach Giro Motociclistico d’ltalia. Belgijskie motocykle były czterokrotnie pierwsze w czwartym etapie, trzykrotnie pierwsze w drugim i czterokrotnie pierwsze w szóstym. Zwycięstwa w klasyfikacji generalnej pozbawiły ją… gwoździe na ostatnim odcinku trasy.