TERROT HST350 – rok 1928

TERROT HST350 – rok 1928

Producent: Ets. Terrot, Dijon, Francja

Jedna z największych francuskich fabryk motocyklowych – Terrot — rozpoczęła swą działalność w 1901 roku. Po okresie początkowym, w którym wytwarzała rowery z silnikami doczepnymi uruchomiła produkcję motocykli o litrażu 175 —500 cm3, rychło zdobywając klientelę i dobrą markę wśród producentów jednośladów z napędem spalinowym.

Jednostkami napędowymi w motocyklach Terrot były dwu- i czterosuwowe silniki własnej produkcji a także angielskiej firmy JAP.

Klasycznym przedstawicielem średniej klasy pojemnościowej jest model HST 350 z 1928 roku. Jednocylindrowy silnik o niezdejmowanej głowicy (tzw. ślepak) miał moc 6,6 kW (9 KM], Skrzynia biegów o trzech przełożeniach, sterowana ręcznie, była umieszczona samodzielnie. Źródło prądu dla instalacji zapłonowej stanowił iskrownik. Prosta rama była zbudowana ze stalowych rur. Przedni widelec wahliwy był resorowany na dwóch sprężynach śrubowych (konstrukcja firmy Druit). Tylne koło, napędzane łańcuchem, nie było resorowane. Obydwa koła wyposażono w hamulce bębnowe (szczękowe). Motocykl o masie własnej 140 kg, z powodu stosunkowo małej mocy silnika, osiągał prędkość zaledwie 80 km/h. Producent podawał, że zużycie paliwa wynosiło 3,5 litra na 100 km.

W latach 1933—1937 motocykle Terrot z silnikami o pojemności, skokowej 350 cm3, lecz nieco większej mocy (oznaczone symbolem HD) były montowane także w Czechosłowacji, w firmie Vigor-Terrot w północnomorawskim mieście Ołomuńcu.

Wartą odnotowania, ciekawą konstrukcją, był motocykl Terrot rocznik 1937 z dwucylindrowym silnikiem o pojemności cylindrów 498 cm3, który miał rozrząd górnozaworowy z wałkiem rozrządu w głowicy cylindrów.

W latach pięćdziesiątych firma Terrot, do której należała już wtedy także znana wytwórnia Magnat Debon, weszła w skład koncernu Peugeot. W ramach zrzeszenia Automoto przypadła jej w udziale produkcja motorowerów.