WINDHOFF 4 – rok 1927

WINDHOFF 4 – rok 1927

Producent: Hans Windhoff Motorenbau, Berlin-Johanisthal, Niemcy

Kiedy w 1924 roku pojawił się pierwszy motocykl marki Windhoff, firma była już znana zwolennikom motoryzacji z produkcji chłodnic samochodowych. Nie można więc się dziwić, że pierwsze motocykle tej firmy miały silniki chłodzone wodą. Były to dwusuwowe jednostki napędowe o pojemności skokowej 124 cm3 i 174 cm3, wyposażone w sprężarkę tłokową systemu Bekamo.

W 1927 roku berlińska firma inż. Hansa Windhoffa przeniosła się z Bulowstrasse do Johanisthal. Powstała tu najciekawsza konstrukcja Windhoffa, słynny model 4, z czterocylindrowym, rzędowym silnikiem, chłodzonym olejem. Oryginalność konstrukcji polegała przede wszystkim na niespotykanym dotąd potraktowaniu silnika i skrzyni biegów jako elementu nośnego (motocykl właściwie nie miał ramy). Silnik, o pojemności skokowej 746 cm3 (średnica cylindra 63 mm, skok tłoka 60 mm), osiągał moc 16 kW (22 KM) przy 4000 obr/min. Aluminiowy blok silnika o pionowej płaszczyźnie podziału był bogato żebrowany, w celu lepszego chłodzenia. Wał korbowy podpierał się na trzech łożyskach. Głowica cylindrów była odejmowana. Rozrząd górnozaworowy, z wałkiem w głowicy. Odlew głowicy spełniał jednocześnie funkcję części nośnej dla siodła, zbiornika paliwa i przedniego widelca. Silnik był chłodzony olejem — służącym jednocześnie do jego smarowania — przepływającym między tulejami cylindrów a ścianami silnika. Iskrownik typu Bosch miał regulowany kąt wyprzedzenia zapłonu. Napęd na tylne koło był przenoszony przez suche sprzęgło tarczowe, trzystopniową skrzynię biegów (z ręcznym sterowaniem) i wał z przegubami Cardana. Oba koła wyposażono w hamulce (koło przednie w szczękowy). Zawieszenie przednie miało dwa resory piórowe z amortyzatorem. Windhoff 4 był uważany za oszczędny motocykl — na 100 kilometrów wystarczały mu 4 litry paliwa i 1/4 kg oleju. Przy masie własnej 175 kg rozwijał prędkość maksymalną 130 km/h. Kosztował 1950 marek.

Podczas rozpoczynającego się kryzysu gospodarczego wytwórnia Windhoff zaczęła oferować motocykle z dwusuwowym silnikiem typu Villiers, o pojemności skokowej 198 cm3 i 298 cm3. Silna konkurencja innych firm, np. DKW, NSU czy Zundapp zmusiła jednak Windhoffa do rezygnacji z produkcji motocykli w 1933 roku.