SUNBEAM SPORT – rok 1938

SUNBEAM SPORT – rok 1938

Producent: Sunbeam Cycles Ltd., Birmingham, Anglia.

Motocykle marki Sunbeam pojawiły się po raz pierwszy w 1912 roku i dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji, dobrej jakości materiałów i bardzo starannemu wykonaniu, rychło zdobyły sobie czołowe miejsce wśród angielskich producentów. Miejsce to osiągnięto dzięki sukcesom w ostrej, sportowej rywalizacji z konkurentami. Motocykle Sunbeam startowały w najtrudniejszych wyścigach i zawodach. Odnosiły zwycięstwa w Tourist Trophy w latach 1920, 1922, 1928 i 1929.

Ilustracja przedstawia model Sunbeam Solo Sports Series 1 z chłodzonym powietrzem jednocylindrowym silnikiem o pojemności 500 cm3 (z rozrządem górnozaworowym 2 x OHC). Silnik ten o stopniu sprężania 9,5 osiągał moc 16,9 kW (23 KM) przy 4500 obr/min. Miał na układ zapłonowy typu iskrownikowego, smarowanie ciśnieniowe z suchą miską olejową i specjalny „sportowy” (ograniczający straty mocy do minimum) układ wydechowy. Napęd z silnika na suche, wielotarczowe sprzęgło był przenoszony łańcuchem, umieszczonym w osłonie ze stopów lekkich. Skrzynia biegów o czterech przełożeniach, sterowana nożnie, była umieszczona oddzielnie. Napęd na tylne koło przenosił łańcuch. Sunbeam Solo Sport miał pojedynczą ramę rurową i zawieszenie przednie z widelcem trapezowym i centralną sprężyną śrubową. Tylne koło nie było resorowane. Wysoka moc jednostkowa, przy stosunkowo niskiej masie własnej motocykla — 140 kg, umożliwiała uzyskanie prędkości maksymalnej 150 km/h.

W 1957 roku w wytwórni Sunbeam zakończono produkcję motocykli. Ostatnim, wytwarzanym tu modelem był motocykl o niekonwencjonalnej konstrukcji z umieszczonym wzdłużnie rzędowym silnikiem dwucylindrowym.