TRIUMPH – rok 1907

TRIUMPH – rok 1907

Producent: Triumph Cycle Co., Ltd., Coventry, Anglia

Początki marki Triumph sięgają roku 1885, kiedy to dwu przedsiębiorców niemieckiego pochodzenia — Maurice Schulte i Siegfried Bettmann, założyło w angielskim mieście Coventry firmę produkującą i sprzedającą rowery – Triumph Cycle Co. Ltd. Dzięki dobrej jakości swoich wyrobów, firma stała się wkrótce znana na całym świecie. Po dziesięciu latach pomyślnej produkcji rowerów Mauricemu Schulte nadarzyła się okazja wypróbowania jednego z pierwszych motocykli świata, skonstruowanego przez niemiecką firmę Hildebrand & Wolfmuller. Próba zachwyciła go do tego stopnia, że wraz ze swoim wspólnikiem, postanowił produkować ten nowy rodzaj pojazdu jednośladowego, nazywanego w Anglii „motorcycle”. Po zakończeniu prac konstrukcyjnych i dostosowaniu urządzeń fabryki do nowego programu produkcyjnego rozpoczęto w 1903 roku wytwarzanie lekkich motocykli z silnikami JAP i Fafnir. W roku 1906 montowano do motocykli własne jednocylindrowe silniki o mocy 2,2 kW (3 KM).

Pojazd z 1907 roku miał wiele nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, na przykład: gaźnik rozpylaczowy, iskrownik wysokiego napięcia, wał korbowy podparty na łożyskach kulkowych, wahliwy widelec przedni, resorowany sprężyną ściskaną. Firma, znana z dobrej jakości i niezawodności swoich wyrobów, nie miała problemów ze zbytem. Już w 1907 roku sprzedano ponad 1000 motocykli, w następnym roku liczba ta wzrosła trzykrotnie. Powodzenie handlowe wiązało się również z serią dobrych wyników osiąganych przez motocykle wyścigowe tej firmy. W wyścigach Tourist Trophy w 1907 roku (na wyspie Man) w kategorii motocykli z silnikami jednocylindrowymi Triumphy zajęły drugie i trzecie miejsce, zaś w następnym roku, dzięki Jackowi Marshallowi, firma zdobyła nawet złoty wieniec.

Moc jednocylindrowego silnika Triumpha wkrótce zwiększono do 2,9 kW (4 KM). W tym wykonaniu produkowano go do wybuchu pierwszej wojny światowej.

Po wojnie jednym z najciekawszych modeli był Triumph Ricardo z silnikiem o rozrządzie górnozaworowym (OHV), czterozaworowym. Jego konstruktor, Harry Ricardo wykorzystał tu najnowsze badania dotyczące procesu spalania i przepływu mieszanki w cylindrze.

Po reorganizacji w 1936 roku firma weszła w skład spółki Ariel, w której konstruktorem był Edward Turner. Jego udany model Speed Twin z 1938 roku, zapewnił powodzenie pojazdom aż do lat pięćdziesiątych, kiedy zakład został włączony do zrzeszenia BSA.

Obecnie Triumph stanowi samodzielną markę w koncernie NVT, czyli Norton-Villiers-Triumph.