Mitsubishi Pajero

mitsubishi pajeroModa na samochody terenowe nie przemija, a nawet wręcz przeciwnie – te wydawałoby się specjalistyczne pojazdy zdobywają coraz więcej zwolenników. Ponieważ większość posiadaczy samochodów terenowych nie chce brudzić ich w błocie i korzysta z dróg asfaltowych, producenci zaczęli oferować pojazdy nazwane rekreacyj-no-terenowymi, o nieco gorszych własnościach terenowych, ale wspaniałym, rasowym wyglądzie.
Są jednak prawdziwe samochody terenowe, wytwarzane od lat, które udowodniły swoje walory w najcięższych warunkach. Do nich należy Mitsubishi Pajero, produkowany od 1981 roku. Być może na tak wysokiej ocenie zaważyły sukcesy w morderczym rajdzie Paryż – Dakar, w którym marka ta bierze nieprzerwanie udział od 1983 r. Dość szybko Pajero zaczął być postrzegany przez indywidualnych nabywców jako pojazd wielofunkcyjny, nadający się do codziennej eksploatacji.  Pajero wyróżnia się nie tylko atrakcyjnym nadwoziem, lecz także nową, wzmocnioną ramą, gwarantującą stabilność i trwałość. Pojazd jest w wersjach 3-drzwiowej 5-osobowej oraz 5-drzwiowej 7-osobowej, różniących się rozstawem osi. Podstawową jednostką napędową jest turbodoładowany silnik wysokoprężny z wtryskiem pośrednim o pojemności skokowej 2,5 dm3 i mocy 73 kW. Siła napędowa przenoszona jest stale na koła tylne, z możliwością dołączenia napędu kół przednich. Ten prosty system nazwano Easy Select. Podstawowym układem przeniesienia napędu w nowym Pajero jest jednak system Super Select SS4-II, który stale przenosi napęd na wszystkie koła. Sprzęgła wiskotyczne zainstalowane w centralnym mechanizmie różnicowym sterują rozdziałem momentu obrotowego na poszczególne osie, w zależności od aktualnych warunków drogowych. Istnieje też możliwość odłączenia napędu przednich kół, blokady tylnego mostu napędowego lub skorzystania z reduktora.
Z systemem Super Select współpracują pozostałe jednostki napędowe: silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 3,2 dm3 i mocy 121 kW oraz silnik benzynowy V6 również z bezpośrednim wtryskiem o pojemności 3,5 dm3 i mocy 149 kW.
Elegancko zaprojektowane i wykończone wnętrze nie różni się od wnętrza tradycyjnych limuzyn. Wysoki komfort jazdy zapewnia wielowahaczowe zawieszenie przedniej i tylnej osi.
Konstruktorom Mitsubishi udało się pogodzić znakomite własności terenowe z wysokim komfortem jazdy po asfalcie. Jeżeli szef firmy zjedzie z utartej drogi prawdziwym autem terenowym, ma pewność, że na nią powróci. Dlatego Pajero jest samochodem dla prawdziwych mężczyzn.