Norton producent motocykli

Norton producent motocykli

James L. Norton, właściciel firmy produkującej maszyny i prekursor motoryzacji w Anglii, zaczął od 1901 roku w swojej fabryce Norton Manufacturing Co. na Bradford Street w Birmingham zajmować się wytwarzaniem motocykli. Ponieważ brakowało mu doświadczeń, a pragnął jak najszybciej uruchomić produkcję, zapożyczył jednostkę napędową od znanej francuskiej firmy Peugeot. Do dalszych prac zachęciło Nortona zwycięstwo H. R. Fowlera w Tourist Trophy w 1907 roku. Wkrótce pojawiły się jednocylindrowe silniki o pojemności skokowej 490 cm3 i 633 cm3, z rozrządem dolnozaworowym produkcji Nortona. Konstrukcja ta, wraz z lekką ramą, przetrwała do początku lat dwudziestych.

Po roku 1923 pojawiły się nowocześniejsze modele, w których stosowano wszystkie najnowsze rozwiązania konstrukcyjne znane w produkcji motocykli (np. silniki z rozrządem górnozaworowym-OHV), a przede wszystkim wykorzystywano własne doświadczenia uzyskane w wyścigach, w których Nortony brały intensywny udział.

Nowy okres rozpoczął się dla wytwórni w 1927 roku, kiedy to konstruktor Walter William Moore opracował pierwszy silnik z rozrządem górnozaworowym (OHC) o pojemności skokowej 490 cm3. Już pierwszy start Aleca Benneta na motocyklu oznaczonym symbolem CS I i wyposażonym w tę jednostkę napędową w Tourist Trophy w klasie „Senior”, zakończył się sukcesem. Na tych samych wyścigach Stanley Woods osiągnął najlepszy czas na jednym okrążeniu.

Po odejściu Waltera Moora do firmy NSU w Neckarsulm na stanowisko głównego konstruktora, Norton ustępuje wprawdzie innej angielskiej marce – Sunbeam, ale nie przestaje intensywnie pracować nad tym, aby ponownie osiągnąć sukcesy w sporcie motocyklowym. Udało się to Arthurowi Carrollowi, który przekonstruował silnik z rozrządem górnozaworowym (m. in. wałki rozrządu i napęd iskrownika). Spowodowało to wzrost mocy i ułatwiony demontaż całego silnika z ramy, co było niezbędnym warunkiem powodzenia w wyścigach. Dzięki temu w 1931 roku Nortony – motocykle o dużych osiągach – wdarły się ponownie między zwycięskie maszyny angielskiej Tourist Trophy. Percy Hunt, Stanley Woods, Jimmy Guthrie, Frith, Danielli, Duke i inni jeźdźcy starali się o to, aby motocykle Norton w latach 1931 —34, 1936—38, 1947 — 54 i w 1961 roku nie zjeżdżały z toru wyścigów Tourist Trophy bez wawrzynów. Marka ta ma na swoim koncie rekordową – do dziś dnia – liczbę zwycięstw w poszczególnych kategoriach.

Po drugiej wojnie światowej Norton konstruował motocykle z silnikami jednocylindrowymi z rozrządem górnozaworowym (OHV i OHC) oraz równolegle modele dwucylindrowe w klasach od 250 cm3 do 830 cm3. W 1956 roku wytwórnię przejęła firma Associated Motor Cycles, znana ze swoich motocykli AJS i Matchless. Przedtem jednak Norton wraz z fabryką Villiers były własnością milionera — byłego zawodnika samochodowego – Dennisa Poore. Bramy firmy Norton-Villiers zamknęły się ostatecznie w 1975 roku.